niedziela, 20 listopada 2016

Oskar Adam Keil (1856-1936) - przedsiębiorca i wydawca - WYSTAWA W MUZEUM KARKONOSKIM cz. 1

Gospoda pod Zielonym Drzewem; Wysoka Łąka k/ Kowar, , ok.1900, Zakład Litograficzny O. Keil, Jagniątków, wzór zastrzeżony nr 81, zbiory prywatne
17 listopada 2016 roku w Muzeum Karkonoskim otwarto wystawę starych pocztówek oraz galanterii drewnianej, pamiątek turystycznych i stolarstwa artystycznego. Wystawione eksponaty są doskonałą lekcją historii, pokazują jak żyli ludzie, jakie mieli zwyczaje, czym się pasjonowali.

Wejście na Śnieżkę, powiększenie pocztówki na całą ścianę
W 1894 roku powstało znane na terenie Śląska i Niemiec wydawnictwo litografii artystycznej. Wydawnictwo działało do 1941 roku i wydawało pocztówki, druki reklamowe, foldery turystyczne oraz reklamy pensjonatów, schronisk i hoteli.

Turyści w Karkonoszach - na wesoło
W latach 1855 - 1945 działało w Jagniątkowie drugie co do wielkości i najstarsze w regionie przedsiębiorstwo wytwarzające wyroby z drewna. Produkty wytwarzane w zakładzie snycerskim znane były w całej Europie. Oba te przedsiębiorstwa należały do Oskara Adama Keil'a z Jagniątkowa.

kamień litograficzny
Kamień litograficzny, łupek litograficzny — odmiana spoistego kamienia wapiennego używana w formie płyt w litografii.
W zależności od koloru i twardości dzielą się na miękkie — jasne w kolorze, używane w rysunku piórkiem, kredką litograficzną, ossa sepia i rysunkach lawowanych oraz twarde — ciemne, używane w kamieniorycie i kwasorycie na kamieniu.[link] Rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym.

Kopia strony tytułowej pierwszego  (próbnego) egzemplarza przewodnika po Jagniątkowie z 1906 roku

Etykieta na butelkę. Poncz Rübezahla, Wytwórnia Likierów, Nalewek i Destylatów Hermanna Meiera z Jeleniej Góry


Na pocztówkach utrwalono takie wydarzenia jak powódź stulecia z 1897 roku:
Powódź w Kowarach


Powódź w Karpaczu

Możemy zobaczyć jak pracowano w hucie szkła:

Koloryzowane, powiększone zdjęcie: Huta Fritza Heckerta w Piechowicach. Widok na hutę i wnętrze z hutnikami przy piecu.
Oryginalna pocztówka

Ekspozycja zawiera także pocztówki z okolic Jeleniej Góry:

Powiększona pocztówka z Legnicy
 Wybrane pocztówki powiększono nawet do wielkości ściany w Muzeum:
Turyści na Śnieżce

Obok, w gablotach, znajdują się stare, oryginalne kartki pocztowe. Natomiast tekst pisało się z przodu pocztówki, a nie, jak to jest obecnie, z tyłu:

Willa Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie

Otwarcie wystawy


Zwiedzanie. W środku pani Regina Chrześcijańska, wydawca książki o Oskarze Keil'u


Na zakończenie relacji dwie powiększone i kolorowane pocztówki, które pokazują, jak Oskar Keil wyobrażał sobie Śnieżkę w ... 2000 roku  :)
4 komentarze:

 1. Wow, takie powiększone pocztówki z chęcią bym obejrzała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oryginały są w gablotach, są doskonale zachowane a litografia świetnej jakości. Cały urok pocztówek tkwi w szczegółach. Powiększenie urozmaica wystawę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawie wszystkie miejscowości, które pokazujesz na pocztówkach - odwiedziłam podczas podróży w Karkonosze. Z wielką przyjemnością zobaczyłabym tę wystawę. Wspaniałe eksponaty... To jest ekspozycja stała czy czasowa? Oczywiście liczę także na recenzję książki:) Będzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, to wystawa czasowa, do 31 stycznia 2017 roku. Większość pocztówek pochodzi ze zbiorów prywatnych. Jak wspaniale jest przyjść na otwarcie, przypadkiem - rzecz jasna - znaleźć się w pobliżu grupki osób, gdzie kolekcjoner, którego eksponaty wiszą w gablotach opowiada z pasją, niemal gorączką w oczach, grupce znajomych o okolicznościach nabycia każdej pocztówki, jak rozpływa się nad perfekcją szczegółów, dopowiada historię miejscowości, które zostały zilustrowane! Ten gen detektywistyczny, który nakazuje tropienie pożądanych artefaktów, te emocje, ta satysfakcja, gdy się uda zdobyć cenną pocztówkę! Wspaniałe!
   Tak, będzie recenzja lada moment :)

   Usuń