poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Demony na smyczy - Anna Onichimowska

„– Chciałbym kiedyś znaleźć klucz, który mi ciebie otworzy – powiedział.
Roześmiała się nieprzyjemnie.
– Lepiej, żebyś go nie znalazł. Tajemnica powinna zostać tajemnicą”[1].

Ile jest w Ali Komety, tego nie wie ani Jacek, ani ona sama. Lubi grać, udawać kogoś innego, przebierać się, zmieniać tożsamość. Nigdy nie jest z Jackiem do końca szczera. Nie jest szczera nawet sama ze sobą. „Grzeczna Ala” prowadzi wieczny spór z „nieobliczalną Kometą”, sprzeczają się w jej głowie, walczą o dominację. Kometa po nocach śni koszmary, a Jacek tuli ją i uspokaja, bez reszty oddany dominującej kobiecie, tak jak jego ojciec kiedyś matce, a teraz nowej partnerce, Eli. W rodzinie Niwickich to kobiety noszą spodnie.

Kometa często nie dotrzymuje słowa, „wystawia” Jacka, ma tajemnice, zamknięte na klucz szuflady i hasło do komputera. Jest jak puszka Pandory. Lepiej, żeby nikt jej nie otworzył i nie wypuścił zamieszkujących ją demonów.

Prowadzi podwójne życie nie tylko w swojej głowie, ale i w życiu. Zakłada fikcyjne konta, loguje się na czatach jako różne osoby, szuka informacji o ludziach, posuwa się do szantażu. Łatwowierność innych ją zaskakuje. Przy okazji próbuje znaleźć na randkowych portalach chłopaka dla przyjaciółki. Zakłada w tym celu konto jako Hanka.

„Komety zawsze spadają nie w porę”[2] – powiedział kiedyś Jacek. Tym razem kometa spadła pod nogi Hance.

Kiedy zaczynają się prawdziwe kłopoty, obie natury bohaterki zwierają szyki. Nie czas na dziecięce fochy. Odpowiedzialna i lojalna wobec przyjaciółki Kometa rusza na pomoc. Niestety Jacek zostaje po raz kolejny wystawiony do wiatru. „Z szuflad wysypywały się peruki siwe, czarne i rude, znalazł nawet brodę i parę wąsów, gorset i szpilki, pończochy i podwiązki… Z kim ja właściwie śpię w jednym łóżku?!”[3] – myśli, pakując jej rzeczy.

Akcja trzeciego tomu skręca w stronę kryminału. Bohaterowie są już dorośli, a problemy, które na siebie sprowadzają, coraz poważniejsze. Wszyscy poszukują sposobu na swoje życie. Jacek jest rozczarowany studiami psychologicznymi, uwielbia fotografować i zaczyna dzięki temu hobby zarabiać pieniądze. Grażyna, jego matka, uwolniła się od sekty i znalazła satysfakcjonującą pracę. Kamil usiłuje ułożyć sobie życie z Elą. Kometa dorabia na ślubach robieniem makijażu pannie młodej i jej krewnym, by wreszcie odnaleźć w swojej głowie myśl: „Strefy mroku to jej żywioł. Umiałaby przewidzieć ruchy przestępcy. Poznała mechanizmy manipulacji, szantażu i zastraszania. Również z autopsji… Nie jest lękliwa. Lubi zmieniać skórę, grać kogoś innego. A na demonach, któż zna się lepiej niż ona?
Czyżbym, podobnie jak Jacek, odkryła nowe powołanie?”[4]

Demony na smyczy [Anna Onichimowska] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Czy Kometa dorośnie i zdobędzie się w końcu na szczerość wobec samej siebie oraz Jacka? Tego czytelnik dowie się na końcu trzeciego tomu.

Wszystkie trzy części mają równy, wysoki poziom literacki. Przesłanie dociera do wielu obszarów emocjonalnych czytelnika, czyniąc tę trylogię propozycją dla osób w każdym wieku. Zarówno nastolatek, jak i jego rodzic znajdzie tu bohatera, z którym będzie mógł się utożsamić, któremu będzie kibicować. Każdy tom mówi o innym ważnym zagrożeniu, jakie niesie otaczający nas świat.

Jak zakłada metoda ustawień rodzinnych Berta Hellingera, jeśli jeden z członków rodziny jest chory lub uzależniony, oznacza to, że cała rodzina zaczyna chorować. A proces zdrowienia może zapoczątkować każdy z jej członków. Trylogia Anny Onichimowskiej, adresowana do czytelników w każdym wieku, doskonale wpisuje się w tę regułę.

Książkę polecam wszystkim zainteresowanym problemami cyberprzemocy oraz śledzącym losy bohaterów.
---
[1] Anna Onichimowska, „Demony na smyczy”, wyd. Agencja Edytorska Ezop, 2014, s. 92.
[2] Anna Onichimowska, „Lot Komety”, wyd. Agencja Edytorska Ezop, 2014, s. 24.
[3] Anna Onichimowska, „Demony na smyczy”, dz. cyt., s. 120.
[4] Tamże, s. 156.

Demony na smyczy   


Anna Onichimowska 


Wydawnictwo: Ezop rok wydania: 2014
Kategorie: dla młodzieży
ISBN: 978-83-64600-02-9
stron: 172  

I część : Hera, moja miłość
II część: Lot komety
III część: Demony na smyczy


7 komentarzy:

 1. Mam na półce dwie książki tej pani, ale jeszcze żadnej nie czytałam... i chyba na razie tego nie zmienię. Nie mniej ta seria mnie bardzo ciekawi :)

  Pozdrawiam
  Książki - inna rzeczywistość

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko musi przyjść właściwy czas! :)
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 2. Będąc nastolatką czytałam "Hera, moja miłość" oraz "Lot Komety", ale widzę, że na trzecią część już nie natrafiłam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Demony na smyczy" są zamknięciem cyklu, bohaterowie wychodzą z uzależnień i układają sobie życie na nowo. Nie zawsze jest to łatwe. Poszukują pomysłu na siebie, zwłaszcza Kometa.

   Usuń
  2. Czyli "Happy End", co w przypadku uzależnień jest dosyć złudne, bo przeszłość ciągnie się za taką osobą i daje o sobie znać...

   Usuń
  3. Nie, to nie jest "happy end". Bohaterowie w bólach usiłują normalnie żyć. Mają sukcesy i porażki. Są okaleczeni emocjonalnie. Jest nadzieja, ale i świadomość, że "demony" są tylko na smyczy i mogą się z niej urwać.
   Książka nie daje jednoznacznych odpowiedzi, nie wiemy jak dalej potoczą się ich losy. To, co dla każdego człowieka jest prostą codziennością, dla bohaterów serii bywa wyzwaniem.
   Przeszłość jest cieniem, który pada na nich w każdej chwili.

   Usuń
  4. Rozumiem. Całą serię podsuwałabym z chęcią nastolatkom - ku przestrodze. Co by głupie pomysły nie lęgły się w głowach.

   Usuń