czwartek, 24 września 2015

Świat Agathy Christie - Martin Fido


Książka jest pięknie ilustrowanym zdjęciami albumem, wydrukowanym na kredowym papierze. Zawiera wiele unikalnych fotografii oraz zdjęcia aktorów, którzy wcielali się w postaci z powieści Agathy Christie. 

Spójrzcie jak pięknie prezentuje się spis treści.


 We wstępie autor oddał głos nikomu innemu jak samemu Herculesowi Poirotowi, który dzięki niesamowitemu darowi dedukcji oraz wybitnej sprawności swoich szarych komórek, w dowcipny sposób udowadnia czytelnikowi, że Agatha Christie jest największą pisarką książek detektywistycznych.

Następnie mamy kalendarium najważniejszych wydarzeń z życia pisarki oraz jej drzewo genealogiczne. Doprawdy bardzo zawiłe są koligacje w tej rodzinie.
Życiorys naszkicowany jest pobieżnie, wszak zainteresowani mogą sięgnąć po "Autobiografię" Agathy Christie oraz inne publikacje, opisujące szczegółowo wydarzenia z jej życia.

Najwięcej miejsca autor poświęcił analizie powieści Agathy Christie, jej bohaterom oraz temu, co można wyczytać między wierszami jej książek. Nie jest to sucha, niemal naukowa relacja jak w książkach Johna Currana, który analizuje notatniki pisarki, lecz pełna swady gawęda, w fascynujący sposób odsłaniająca wiele smaczków, powiązań i ciekawostek. Zdecydowanie Martin Fido napisał tę część książki najciekawiej, w tej dziedzinie się zresztą specjalizował, gdy wykładał na wyższych uczelniach.

Oryginalna okładka książki
Część biograficzna zostawiła we mnie niedosyt, szczególnie, że dopiero co skończyłam czytać "Autobiografię" pisarki, a to na tej pozycji w głównej mierze Fido oparł rozdział dotyczący życiorysu. Ponadto nie poprzestał na samym przedstawieniu faktów, lecz dodał swój komentarz, swoją ocenę zachowań ludzi z otoczenia Agathy oraz jej samej. Wolałabym, aby pozostał bezstronnym obserwatorem.
Mając na względzie fakt, że wszyscy jesteśmy nasiąknięci czasami, w których żyjemy, trudno jest oczekiwać, że masowo będziemy wyprzedzać nasze epoki lub wyłamywać się z powszechnych poglądów. Ponadto, będąc świeżo po lekturze "Autobiografii", słowa Martina Fido raziły mnie, gdyż w książce Agathy Christie nijak nie mogłam się doszukać źródeł wniosków, które autor przedstawił w prezentowanej książce.

Dla tych, którzy szukają przyciągającego oko prezentu, gadżetu dla miłośnika twórczości Agathy Christie, rozważania dotyczące powiązania wątków zawartych w książkach z ówczesną sytuacją w Europie, wydarzeniami oraz znanymi wówczas ludźmi, mogą wydać się zbyt drobiazgowe i nużące. Wielu czytelników chce się dobrze bawić czytając powieść detektywistyczną i ma w nosie czyich wpływów dopatrzył się w tym czy owym opowiadaniu autorki, niejaki Martin Fido. 
Dla zakręconych fanów, ta część będzie ogromnie interesująca, nawet zbyt krótka, a w kontraście z nią, życiorys potraktowany po macoszemu. Prawdziwy fan zazgrzyta zębami, gdy na stronie 84 zobaczy, że jedna ze sztandarowych aktorek odtwarzających rolę panny Jane Marple, Joan Hickson, ma nazwisko napisane z błędem. Bolą także potknięcia stylistyczne, które - trudno ocenić - mogą być manierą wykładowcy uniwersyteckiego, któremu trudno zniżyć się do napisania formy popularnej, czytelnej dla szerszego odbiorcy, ale równie dobrze mogą wynikać z pośpiechu tłumaczek. 
Zbędny także wydaje mi się nadmierny dydaktyzm autora książki, który zamiast pokazać różne opinie na temat Agathy Christie, głoszone przez różnych badaczy jej życia i dzieł, lansuje niemal wyłącznie swoje poglądy, jako jedynie słuszne. Biorąc pod uwagę, że wydał już kilka takich ilustrowanych książek poświęconych różnym pisarzom, nie wydaje mi się, aby był tym najgłówniejszym autorytetem w tej dziedzinie. 

Dwie rzeczy są pewne:
- każdy znajdzie w tej książce coś ciekawego dla siebie
- książka pięknie się prezentuje na półce

Mimo wszystko polecam!

Martin Fido
Urodzony 18 października 1939 roku Martin Austin Fido jest profesorem uniwersyteckim, pisarzem specjalizującym się w dziedzinie prawdziwych spraw kryminalnych i dziennikarzem radiowym.
W latach 1987- 2001 prowadził cotygodniowy program radiowy (stacja LBC z siedzibą w Londynie) pt. Morderstwo po północy (audycje zostały wydane w postaci książki o tym samym tytule).
Oprócz wielu książek opisujących prawdziwe historie kryminalne ( w tym na temat Kuby Rozpruwacza), Martin Fido napisał również ilustrowane biografie takich autorów jak: Charles Dickens, William Shakespeare, Rudyard Kipling, Oscar WildeAgatha Christie, a także książkę Świat Sherlocka Holmesa.
Obecnie mieszka w USA.
Świat Agaty Christie. Album
tytuł oryginału The World of Agatha Christie
data wydania 9 września 2015
ISBN 9788327152411
 liczba stron 128
92/2015 
4 komentarze:

 1. Faktycznie, książka prezentuje się wyśmienicie, ale te błędy wydają się rażące, a do tego nie chciałabym tak stronniczej i wybiórczej książki o Agathcie Christie... Dzięki za ostrzeżenia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że książka ma więcej zalet niż wad. Zwłaszcza, gdy znamy Agathę z innych źródeł i nie damy sobie robić wody z mózgu :)

   Usuń
 2. Ciekawie wygląda, ale aż taką jej fanką nie jestem ;). // Ja ogólnie kryminałów nie lubię, więc fakt, że niektóre jej dzieła lubię bardzo jest bardzo bardzo bardzo zaskakujący ;). Moja ulubiona powieść jej autorstwa to "Mężczyzna w brązowym garniturze", gdzie ten wątek kryminalny jest delikatniejszy. A i uwielbiałam taką sztukę teatralną ("Pułapka na myszy") opartą na jej powieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pułapka na myszy " jest genialna! Zgadzam się! :)

   Usuń