niedziela, 6 września 2015

Remedium na finansowe kłopoty - cytaty Agaty cz. 1


Agatha Miller


"Dopóki się nie popatrzy wstecz, na własną przeszłość, człowiek nie uświadamia sobie, jaki niezwykły pogląd na świat ma dziecko. Jego kąt widzenia jest całkowicie inny niż u dorosłych, wszystko ma też odmienne proporcje. (...)
Miałam pewno około pięciu lat, gdy ojciec zaczął odczuwać kłopoty finansowe. Był synem bogatego człowieka i uważał, za rzecz oczywistą, że ma zapewniony stały dochód. Mój dziadek ustanowił skomplikowany system powiernictw, który miał wejść w życie po jego śmierci.(...) Czy chodziło tylko o nieudolność, czy też podczas zastępstwa udało się komuś dokonać zmian na własną korzyść, tego nie wiem. W każdym razie sytuacja wciąż ulegała pogorszeniu. (...)
Natychmiastowym remedium stało się, a przynajmniej tak to wyglądało, oszczędzanie. W tamtych czasach ogólnie uznawanym sposobem oszczędzania było okresowe zamieszkanie za granicą. Nie chodziło, jak to bywa dzisiaj, o podatek dochodowy (...), lecz o znacznie niższe koszty utrzymania. Wynajmowano więc korzystnie dom wraz ze służbą i całym wyposażeniem i jechano na południe Francji, gdzie stawano w stosunkowo niedrogim hotelu.(...)

Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że warunki podróżowania za granice były wtedy nadzwyczajne. Nie potrzebowano naturalnie żadnych paszportów, nie wypełniano żadnych kwestionariuszy. Kupowano bilety, dokonywano rezerwacji miejsc w wagonie sypialnym i to było wszystko, co należało zrobić. Po prostu łatwizna. Co innego Pakowanie! (...) Nie wiem, z czego składały się bagaże reszty rodziny, ale pamiętam nieźle co ze sobą zabierała moja matka. A więc trzeba zacząć od trzech kufrów o wypukłych wiekach. Największy miał mniej więcej sto dwadzieścia centymetrów wysokości i w środku dwie szuflady, prócz tego pudła na kapelusze, duże, kwadratowe, skórzane puzdra, trzy amerykańskie kufry, widywane wówczas często na korytarzach hotelowych, też przepaściste i, jak mogę sobie wyobrazić, okropnie ciężkie." str. 60-62 

Autobiografia [Agata Christie] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Autobiografia
Tłumaczenie Konikowska Magdalena, Lechowska Teresa
tytuł oryginału An Autobiography
data wydania 22 września 2010
ISBN 978-83-245-8956-2
liczba stron 480
Na tropie Agathy


Cytaty Agaty na moim blogu:
1.  Remedium na finansowe kłopoty - cytaty Agaty cz. 1 (Autobiografia)
2.  Pasja kolekcjonerska - cytaty Agaty cz. 2 (Autobiografia)
3.  "Psie cechy" Agathy - cytaty Agaty cz. 3 (Autobiografia)
4.  O pracy - cytaty Agaty cz. 4 (Autobiografia) 

Dalszych wpisów - cytatów szukajcie w zakładce  Na tropie Agathy (Christie)

 

2 komentarze:

 1. Czyta się - jak fantasy... Jeśli sytuacja nie sprzyja - należy wyjechać z rodziną na południe Francji... Tylko się rozmarzyć:) I komu to przeszkadzało? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że nie przeszkadzało nikomu, ale ta ekonomia....no jakoś tak się zmienia, że pewne sprawy znikają z zasięgu naszych rąk :)
   Agatha uważała swoją rodzinę za sytuowaną przeciętnie. Myślę, że było to prawdą, o ile nie zauważało się w ogóle całej klasy ludzi stanowiących służbę, robotników etc. Procent rodzin "sytuowanych przeciętnie" i zmuszonych dla oszczędności jechać na południe Francji nie był duży w skali całego społeczeństwa. Lecz w społeczeństwie klasowym, a takie jest w Wielkiej Brytanii, harujący od świtu do nocy najemnicy nie byli postrzegani jako partnerzy do tego rodzaju rozważań i obliczeń.
   Sposób myślenia Agathy, jako dziecka, odzwierciedlał stosunki społeczne w ówczesnej Anglii.

   Usuń