czwartek, 2 kwietnia 2015

Koszula przed kolana

z tomiku "Koszula przed kolana"
* * *
wczoraj jadąc minęliśmy
liska z otwartym pyszczkiem
leżącego na poboczu drogi
jakby uśpił go szum przejeżdżających aut

jego lśniące futerko
delikatnie unosił wiatr
usiłując wrócić mu życie
jakie to dziwne środek dnia
a on nie chciał uciekać
nawet przed śmiercią

Najnowszy tomik Barbary Gruszki-Zych składa się z dwóch części. W pierwszej „Z twarzą białą jak Petersburg zimą” zapisani zostali ludzie, którzy już odeszli i czułe miejsca, ocalałe jedynie dlatego, że znalazły się w tych wierszach. Każdy z nas nosi je ze sobą jak największy skarb. Druga część „ Nie stłuc koloru” to poetyckie relacje z podróży, które Gruszka-Zych jako reporterka często odbywa. Są to zapiski na marginesie, to, co nie mieści w tekstach dziennikarskich, ale dotyczy doświadczenia wszystkich wyruszających w drogę i szukających sposobów na odnowienie  swojego spojrzenia. A wszystko to napisane z czułością i uważnością wobec zatrzymanych w wierszach ludzi i świata.

Barbara Gruszka-Zych poetka, dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, zajmuje się krytyką literacką. Specjalizuje się w reportażach i wywiadach. Laureatka nagród poetyckich i dziennikarskich. W 2012 roku za rozmowę z Wojciechem Kilarem „Harmonia ducha” otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. M. Łukasiewicza.

„Czytając tomik Barbary Gruszki-Zych, miałam szczególne poczucie naturalnego związku jej poezji z jej życiem.Ten ujmujący stosunek do poezjomania, pełen bezpośredniości, nieskalany pretensjami do świata, sprawia, że wiersze te czytamy jak rozmowę z autorką o tym, co jej bliskie.”  
Julia Hartwig [źródło]

Barbara Gruszka-Zych otrzyma Nagrodę im. ks. Twardowskiego za rok 2014. Kapituła doceniła w ten sposób tomik poezji pt. „Koszula przed kolana”. Nagroda zostanie wręczona w Domu Literatury w Warszawie 31 maja o godz. 17.00, tj. w przeddzień setnej rocznicy urodzin ks. Twardowskiego.[źródło] * * *
słyszę jak mówisz że kochasz
ciepłymi dotknięciami warg
torbą którą wyjmujesz mi z dłoni
zdjętym z serca kamieniem

O  książce "Mój Poeta" Barbary Gruszki-Zych pisałam w opinii: Zapinając kolczyki dla Miłosza.
Strona poetki na Wikipedii jest tutaj: Barbara Gruszka-Zych. 
Barbara na Facebooku.


Z Basią na Targach w Krakowie (promocja tomiku Koszula przed kolana)

40/2015
 

4 komentarze:

 1. Nie jestem koneserką poezji, ale oba wiersza tutaj przytoczone są piękne, zwłaszcza drugi utwór wzbudził moje uznanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie podejmuję się omawiania, ale lubię poczytać poezję :)

   Usuń
 2. Niestety nie znam jeszcze poetki. Ale te tytuły! Przyznaję, że smakuję sobie tę "twarz białą jak Petersburg zimą", wyobrażam sobie jak poetka próbuje "nie stłuc koloru"... Tytuły są szalenie intrygujące:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poeci pokazują nam tę drugą stronę świata, o której zapominamy odkąd przestaliśmy być dziećmi :) Czasem zaglądam do tomików aby rozruszać wyobraźnię :) A Ty?

   Usuń