Schowek


Tu zapisuję książki, które mnie zainteresowały i które chciałabym przeczytać, żeby o nich nie zapomnieć i żeby na wszelki wypadek, nie kupować ich od razu :)


POSZUKUJĘ Carl Hauptmann – pisarz z Krainy Liczyrzepy
Opracowanie i szkic końcowy Małgorzata Półrola

WYDAWCA: WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO
SERIA: -
ROK WYDANIA: 2007
OPRAWA: MIĘKKA
ILOŚĆ STRON: 214
Carl Hauptmann w sierpniu 1891 roku wprowadził się z rodziną w Karkonosze i zamieszkał w chałupie starego Szymona. Fakt ten rozpoczyna trzecią część biografii Carla Hauptmanna, autorstwa Waltera Goldsteina, który osobiście poznał bohatera swojej publikacji. Biografię ową należy recenzować z nieskrywaną nieśmiałością, bo zarówno jej bohater jawi się jako człowiek wspaniały, a i samo dzieło napisane jest niesamowicie atrakcyjnym, poetyckim językiem. Autor tej niezbyt obszernej lektury z wrażliwością odkrywa przed nami artystę, który nieustannie przechodzi metamorfozy, szaleńczo kocha, popada w twórcze ekstazy i szuka sensu życia. Równolegle prowadzi, czasem burzliwe, życie rodzinne, pielęgnuje ogród i gawędzi z wieśniakami. W biografię wplecione są słowa pisarza, które dopełniają dramaturgii, akcentują uczucia, pozwalają zbliżyć się do sedna charakteru i emocji bohatera. Goldstein przedstawia też środowisko kulturalne Śląska w okresie, kiedy naród niemiecki śni swój złoty sen. Do Szklarskiej Poręby wpadały z wizytą i zostawały na dłużej nietuzinkowe osoby, przyciągała je magnetyczna i serdeczna osobowość Carla Hauptmanna. Pisarz miał szczęście nie tylko do przyjaciół, ale również do biografów. Małgorzata Półrola szkicuje w drugiej części publikacji pejzaż o twórczości Carla Hauptmanna, który wrażliwością i empatią w stosunku do prostych ludzi, tradycji ludowej i przyrody wyprzedził swoją epokę. Pisarz Śląski, impresjonista, metafizyk, ekspresjonista, sensualista, humanista, „Wędrowiec w stronę słońca”, kochał ludzi i ziemię, na której zamieszkał, miłość wlał w swoją twórczość. Po lekturze tej książki na długo zostanie w pamięci i będzie to bardzo przyjemne wspomnienie. Na dodatek
książka zaraża entuzjazmem i pobudza apetyt do poznania dzieł pisarza.
11 maja minęła kolejna rocznica urodzin Carla Hauptmanna.

Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ) TUTAJ


DO PRZECZYTANIA

Sztuka drewna. Meblarstwo i snycerstwo ludowe na Dolnym Śląsku.
red. Elżbieta Berendt
Autor: red. Elżbieta Berendt
Wydanie: 2005
Strony: 236
Wymiary: 205 x 270 mm
Okładka: twarda, szyta nićmi
Ilustracje: 297 ilustracji kolorowych i czarno-białych

 
Książnica Karkonoska:  w zbiorach TUTAJ
 
Katalog obejmuje około dziewięćset przedmiotów pochodzących z okresu od XVII do XX wieku. Katalog prezentuje zabytki ze zbiorów Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Przedmioty zawarte w publikacji mają charakter użytkowy, ale ich kunsztowne opracowanie nadało im walor artystyczny. Należą do różnych działów ludowego rzemiosła, łączy je jednak wspólne tworzywo – wszystkie wykonano z drewna.

W książce zaprezentowane są malowane i ażurowane meble, usytuowane na pograniczu snycerstwa i rzeźby formy piernikarskie oraz zdobione snycerką formy na masło i ser, przęślice tkackie, krążele, łęki pasterskie, klocki do drukowania tkanin, maglownice i inne przedmioty- tworzą cenne pod względem historycznym i artystycznym kolekcje, które dotąd w całości nigdy nie były publikowane.
SPIS TREŚCI:

Elżbieta Berendt
WPROWADZENIE 9

Katarzyna Różycka
MLOWANE MEBLE 25
Wstęp 27
Painted folk furniture 41
Katalog 51

Elżbieta Berendt
FORMY PIERNIKARSKIE 133
Wstęp 135
Gingerbread moulds 157
Katalog 177

Jacek Bohdanowicz
SNYCERSTWO UŻYTKOWE 255
Wstęp 257
Woodcarving 280
Katalog 29 1

LITERATURA 849
SPIS ILUSTRAGJI [do wstępów] 851Zabytki cechów śląskich

Wydanie: 2002
Strony: 476
Wymiary: A4
Okładka: twarda
Ilustracje: bardzo liczne!
 

Książnica Karkonoska:  w zbiorach TUTAJ

Katalog prezentujący zabytki cechów śląskich będących w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Katalog jest dziełem pionierskim, żadne muzeum krajowe nie podjęło dotychczas tej problematyki, nie wydało naukowego opracowania posiadanych przez siebie kolekcji zabytków cechów. Tym samym publikacja jest wyjątkowo
cennym źródłem historycznym, informuje o różnorodności rzemiosł i specjalizacji zawodowych na Śląsku, o specyfice regionalnych osiągnięć w tej dziedzinie aktywności społecznej.

Kolekcja zabytków związanych z działalnością cechów śląskich, którą posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu, jest jedną z największych i najbardziej wartościowych w Polsce. Obejmuje obszerny, liczący prawie trzysta egzemplarzy zespól wyrobów konwisarskich, naczynia szklane, pieczęcie i tłoki pieczętne, skrzynki, tarcze trumienne, zawieszki do wilkomów oraz bogate varia. W sumie prawie tysiąc trzysta przedmiotów głównie z XVI-XVIII w., ale i wcześniejsze, bo wykonane w wieku XIV. Wszystkie są dziełem śląskich rzemieślników, wszystkie reprezentują kulturę i sztukę regionu.


SPIS TREŚCI:

Mariusz Hermansdorfer
Wprowadzenie / Vorwort

Beata Marcisz
I. Cechowe pieczęcie i tłoki pieczętne
Wstęp / Einfiihrung
Katalog

Małgorzata Korżel-Kraśna
II. Skrzynki cechowe
Wstęp/ Einfiihrung
Katalog

Tadeusz Fercowicz
III. Tarcze trumienne i pogrzebowe cechów i bractw
Wstęp / Einfuhrung
Katalog
Aneks. Zachowane i zaginione tarcze trumienne cechów wrocławskich

Jacek Witecki
IV. Zawieszki do wilkomów i obesłania cechowe
Wstęp/ Einfuhrung
Katalog

Magdalena Karnicka
V. Zawieszki monetowe i medalowe do wilkomów cechowych
Wstęp/ Einführung
Katalog

VI. Varia
Wstęp/Einführung
Zabytki cechówi bractw czeladniczych (Tadeusz Fercowicz)
Zabytki bractw kurkowych (Jacek Witecki)
Katalog

Skróty
Bibliografia
Słownik wybranych terminów
lndeks rzemiosl
lndeks nazwisk
lndeks miejscowości
Aneks. Elementy godel rzemieślniczych
Spis ilustracji

Grandhotel. Powieść nad chmurami
Autor: Jaroslav Rudiš
Tłumacz: Katarzyna Dudzic
Liczba stron: 234
ISBN-13: 978-8-3641-6801-7
Rok wydania: 2013
Wydanie: II
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Redakcja: Anna Jantucha
Korekta: Justyna Wodzisławska
Projekt okładki: Justyna Boguś
Skład: Violet DesignPomiędzy ziemią a niebem, w hotelu – cudzie architektury na szczycie góry Ještěd, nad Libercem rozgrywa się akcja powieści nad chmurami. Fleischman, trzydziestolatek bez imienia, cierpi na specyficzną przypa­dłość: niemożność osiągnięcia czegokolwiek. W zasadzie nic go nie wy­różnia. Nigdzie nie był, niczego nie dokonał. Podczas wizyt u psychologa usiłuje przeanalizować swoje życie, choć zdecydowanie lepiej rozumie pogodę, która według niego rządzi światem. Obserwując niebo z tego niezwykłego szczytu zrozumie, że jedyna droga do szczęścia wiedzie przez chmury…
Grandhotel nawiązuje do najlepszych tradycji czeskiej literatury – twór­czości Bohumila Hrabala i Josefa Škvoreckiego. W oryginalny sposób łączy lekkość stylu, humor i anegdotyczność narracji z trudną tematyką dwu­dziestowiecznej historii środkowoeuropejskiej. Autor nie waha się dotknąć czeskiego tabu wypędzenia Niemców Sudeckich po II wojnie światowej. Ukazuje też ostatnie przemiany ustrojowe i nową rzeczywistość, w której niekoniecznie każdy potrafi znaleźć swoje miejsce. Książka otrzymała w 2007 r. Nagrodę Czytelników w prestiżowym konkursie Magnesia Litera.
Historia Fleischmana powstała na potrzeby filmu Grandhotel (2006) w reż. Davida Ondříčka (autora m.in. kultowych Samotnych). Książka nie jest scenariuszem literackim, ani film nie stanowi adaptacji powieści. Jednak zarówno w filmie, jak i w powieści wciąż pozostajemy w tym samym świecie pełnym ludzkich emocji.
Książka jest w KK TUTAJ

 Aleja Narodowa ebook - Jaroslav Rudis 
LEGIMI 
To jest Vandam.
Mówią na niego Vandam, bo tak jak ten aktor, umie zrobić dwieście pompek. Nie jest naziolem, serio, tylko prawdziwym facetem, nie półfacetem, ostatnim prawdziwym Czechem. Lubi starą dobrą pracę ręczną.
Adolf Hitler uratował mu życie.
Myślisz, że wiesz, co to czeski humor?
Cały świat kocha czeskie piwo i czeski humor!
Myślisz, że wszędzie wojna, a w Czechach ciepełko, knedliki, pokój i spokój?
Spoko.
W najnowszej powieści Jaroslava Rudiša jak uparty refren powracają kapitalizm, komunizm, miłość i wolność.
„Wygrać nie mogą wszyscy. Ale wszyscy mogą przegrać” – Jaroslav Rudiš przeważnie pisze właśnie o tym. Tyle, że teraz wpadł w furię. Powieść ułożył jak manifest. O kapitalizmie, komunizmie, miłości – owszem, czułości – no, powiedzmy. Z bohaterem Samo Zło. Jak zawsze błyskotliwy, bardziej niż zwykle przewrotny, ciągle chwilami zabawny. Wkurzony. Totalnie zaskakujący.
/Aleksandra Boćkowska/ Legendy zamków sudeckich - Bartłomiej Grzegorz Sala  [WIĘCEJ]
"Niezwykle istotną warstwę symboliczną i historyczną autor wyjaśnia w komentarzach do legend. Każda z kilkudziesięciu legend poprzedzona jest króciutkim opisem historycznym miejsca, od czasów średniowiecznych po współczesne. Połączenie legendy  z jej interpretacją i tłem historycznym stanowi doskonały materiał do regionalnej edukacji i urozmaicenia wycieczek po sudeckich zamkach. Całość dopełniają ilustracje autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha.
Legendy zamków sudeckich to świetna lektura na zimowe wieczory, wiosną i latem będzie okazja odwiedzić miejsca, w których działy się te wszystkie niezwykłe historie z otchłani wieków. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)"   MAM !


Księga szeptów
Varujan Vosganian Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
tłumaczenie Joanna Kornaś-Warwas
tytuł oryginału Cartea şoaptelor
data wydania 24 kwietnia 2015
ISBN 9788364887314
liczba stron 436
słowa kluczowe Armenia, Rumunia, Vosganian, Metz Yeghern, ludobójstwo
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.

Księga Szeptów zaczyna się w malowniczej scenerii, na ormiańskiej uliczce z Focșani lat 50. ubiegłego stulecia, pośród oparów świeżo palonej kawy i zapachów ze spiżarni babci Armenuhi, pośród starych ksiąg i fotografii dziadka Garabeta. Jednak czytelnikowi nie jest dane doświadczyć niezmąconej intymności przywoływanego domu, nie jest też zaproszony, by uczestniczyć w jakiejkolwiek pogawędce wesołych ludzi, którzy snują, w czasie pokoju, opowieści o Arze Pięknym lub Tigranie Wielkim. „Ormiańscy starcy dzieciństwa" Varujana Vosganiana nie mają do opowiedzenia radosnych zdarzeń, lecz fakty wręcz niepokojące. Opowiadając starają się zrzucić ciężar traumy – swojej i swoich poprzedników. Historia ludobójstwa Ormian z 1915 roku, historia niekończących się konwojów wygnańców w marszu śmierci na pustyni Deir-ez-Zor, historia Ormian, którzy obrali drogę uchodźstwa, zostały odmalowane na stronach powieści wręcz olśniewająco. 

Hohenzollernowie  MAM !

ISBN: 978-83-7976-482-2
Ilość stron: 400
Oprawa: twarda
Data premiery: 2016-08-31
Rok wydania: 2016


Hohenzollernowie to niemiecka dynastia, która w krótkim czasie zrobiła niezwykłą karierę i jako ród władców Prus, a potem zjednoczonych Niemiec, w sposób niezwykle istotny zapisała się w historii Europy. Opowieść o nich rozpoczyna się od Wielkiego Elektora, który królem wprawdzie nie był, ale bez jego osiągnięć trudno sobie wyobrazić rozkwit tej dynastii, poprzez kolejne postaci władców XVIII i XIX wieku z Fryderykiem Wielkim na czele, a kończąc na ich współczesnych potomkach.
Hohenzollernowie to też ludzie. Nie żyli 24 godziny na dobę sprawami armii, urzędów i budowaniem misternych konstelacji politycznych. Z książki dowiemy się jak wyglądało ich życie rodzinne, czym się interesowali poza sprawami państwa, czy szeroko rozumiana sfera ducha odgrywała w ich życiu jakąś rolę?
Dzieje Hohenzollernów, dynastii europejskiej – to także spory kawał historii naszego kraju. Warto więc poznać ich losy.

NA WESOŁO CZYLI POPRAWIACZE HUMORU

Tytuł: Diabli nadali

Autor: Olga Rudnicka
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 448
Ocena Miłki: 8/10Opinia Miłki TUTAJKryminalnie, ale przede wszystkim komediowo.

BiblioNETka
"Relaks amerykański" Juliusz Strachota
Wydawca: Korporacja Ha!art
Data wydania: 4 czerwca 2015
Liczba stron: 218

Książka o lekomanii i uzależnieniu od xanaxu.

opinia Jarka

INNE
Najbystrzejsze dzieciaki na świecie

 

Autor:
Wydawnictwo:
Rok wydania:
2015
Oprawa:
miękka
Format:
14.5x20.5cm
Liczba stron:
332
Numer ISBN:
9788301182977

Autorka, dziennikarka śledcza, tym razem postanowiła wyjaśnić, co powoduje tak ogromne różnice w wynikach testów osiągnięć szkolnych dzieci w różnych krajach. Poddaje się w tym celu testowi PISA (Program for International Student Assessment) ? temu samemu, który wypełniają uczniowie na całym świecie, i wyrusza do krajów, których wyniki były szczególnie zastanawiające: Finlandii, Korei Południowej i? Polski! Cennym źródłem wiedzy stają się dla Ripley relacje osób zazwyczaj pomijanych w analizach ? oczywiście uczniów! W ?śledztwie? towarzyszą autorce dzieci biorące udział w programie międzynarodowej wymiany uczniów. Jakie jest rozwiązanie zagadki? Dlaczego akurat Polska, Finlandia i Korea Południowa zainteresowały badaczkę? Zapraszamy do lektury!