czwartek, 13 kwietnia 2017

Marcina Lutra myśli (nie)znane - Marcin Luter (w tłumaczeniu Kamila Basińskiego)

26 marca pisałam o tym, że wkrótce ukaże się książka z cytatami Marcina Lutra, w tłumaczeniu Kamila Basińskiego TUTAJ.

Teraz mam przyjemność zaprezentować Wam tę książkę.

W bieżącym roku przypada 500-lecie przybicia przez Marcina Lutra 95 do drzwi kościoła w Wittenberdze, dających początek Reformacji.

Patronat nad książką zechcieli objąć:
 • Jan Peszek (aktor, reżyser i pedagog teatralny)
 • Marek Uglorz (duchowny ewangelicki, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie)


Patronat medialny objął: Miesięcznik ewangelicki. Dwanaście wybranych cytatów zostało zilustrowanych rysunkami Pana Andrzeja Mleczki.Wiele osób sądzi, że z wyznaniem ewangelickim ma niewiele wspólnego, a tezy głoszone przez Marcina Lutra nie są mu znane. Tymczasem, ze zdziwieniem odkryłam, że wiele  "obiegowych" powiedzonek, które krążą od kiedy pamiętam wśród ludzi, jest właśnie autorstwa Marcina Lutra. Ot, choćby: "Jajko mądrzejsze od kury"[1], "...piąte koło u wozu..."[2] czy "Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot"[3].
Innemu cytatowi: "List urzędowy powinno się przeczytać trzy razy."[4] - trudno odmówić słuszności, szczególnie obecnie, gdy to, co najistotniejsze, drukowane jest najmniejszymi literami, jakby było najmniej ważne.
Książka podzielona jest  na dziewięć rozdziałów tematycznych: "Natura ludzka", "Teologia", "Wiara", "Dobre uczynki", "Grzech", "Muzyka", "Dzieci", "Kobieta" oraz "Luter nieznany". Na samym początku możemy przeczytać Przedmowę, w której tłumacz przybliża nam Reformację, postać samego Marcina Lutra oraz tło historyczne, które wywarło wpływ na życie i działalność Reformatora. 
Na końcu znajdziemy bogatą bibliografię, którą stanowią.... Dzieła Marcina Lutra w tak zwanej Edycji Weimarskiej, z lat 1893-1929. 

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tą niezwykłą książką!

 -------
[1] „Marcina Lutra myśli (nie)znane”, Luter Marcin, tłumaczenie Basiński Kamil,  Poligraf 2017, s. 85
[2] tamże,  s. 89
[3] tamże, s. 65
[4] tamże, s. 84
Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej
Książnica Karkonoska
zaprasza
na spotkanie autorskie
z Kamilem Basińskim
autorem książki
Marcina Lutra myśli (nie)znane

26 kwietnia 2017 r.
godz. 17.00
Sala konferencyjna Książnicy Karkonoskiej, ul. Bankowa 27, III p.

Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów 500-lecia Reformacji

Dla tych, którzy nie mogą przybyć na spotkanie w Książnicy Karkonoskiej podaję link z wykazem innych spotkań promocyjnych oraz miejsc, w których można nabyć książkę TUTAJ.

Marcina Lutra myśli (nie)znane
Marcin Luter
Tłumaczenie: Kamil Basiński
Wydawnictwo: Poligraf
data wydania 30 marca 2017
ISBN 9788378565819
liczba stron 104
 Tłumacz o sobie mówi tak:

"Nazywam się Kamil Basiński. Mam 33 lata. Od 5 lat mieszkam na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Należę do Towarzystwa zajmującego się historią Kościoła Ewangelickiego w Wirtembergii (Verein für württembergische Kirchengeschichte) z siedzibą w Stuttgarcie i Towarzystwa Polsko-Niemieckiego o/Poznań. Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Tłumacz wydanej w 2014 „Kroniki Lubomierza“.

Moja biografia przedstawia się pokrótce:

17.09.1983 – urodziłem się w Jeleniej Górze
1990 – 1998 – uczęszczałem do Szkoły Podstawowej (nr 11) tamże
1998 – 2002 – nauka w I LO im. St. Żeromskiego w klasie o profilu biologiczno-chemicznym w Jeleniej Górze
2002 – 2007 – studia magisterskie na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu
2007 – 2011 - studia doktoranckie na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Od 2011:
- mieszkam na terenie Republiki Federalnej Niemiec (w Stuttgarcie), gdzie pracuję w wyuczonym zawodzie
- związany jestem z diakonią Stuttgart
- należę (od 2013) do Towarzystwa zajmującego się historią Kościoła Ewangelickiego w Wirtembergii (Verein für württembergische Kirchengeschichte)"[link]

4 komentarze:

 1. Sama nie wiem, czy chciałabym przeczytać tę książkę. Do magisterki czytałam pisma Lutra i Kalwina (magisterka była o świetle i ciemności), i wszystko to brzmiało mądrze, dopóki się nie dowiedziałam, ze tak naprawdę to Luter się ożenił. Jakoś tak z wielkich idei została kobieta. Prozaiczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co jest zlego w ozenku? Marcin Luter dal podwaliny nowoczesnej seksuologii, o czym bedzie Pani mogla przekonac sie w mojej ksiazce. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Niby nic, każdy ma prawo, ale owijać to w otoczkę religii? Ale przyznam, że dzieła Kalwina czytałam z ciekawością. Teraz byłyby bardzo ortodoksyjne, kiedyś były wywrotowe.

   Usuń
 2. Nie rozumiem. Marcin Luter oparl sie na tym, co stoi w Biblii a tam jest poruszana wielokrotnie kwestia malzenstwa i seksualnosci czlowieka. Wg Reformatora cielesnosc nie jest nieczysta jak glosila sredniowieczna filozofia. To istotna sfera czlowieka, ktorej zaspokajanie nalezy do podstawowych potrzeb czlowieka. Niezaspokojenie jej prowadzi do dewiacji, rowniez opisanych w Biblii. Luter nie musial niczego owijac -:). A swoja teoria w tym wzgledzie przekroczyl kolejne schematy myslowe, jako ze o tej potrzebie czlowieka zaczal mowic Zgmunt Freud i Abraham Maslow na poczatku XX wieku, a wiec ponad 350 lat po Marcini Lutrze -:)

  OdpowiedzUsuń