wtorek, 18 kwietnia 2017

Louis de Funès: Nie mówcie o mnie za dużo - Patrick de Funès, Oliver de Funès

Dla miłośników Louisa de Funèsa, książka oparta na wspomnieniach synów aktora o ojcu, stanowi nie lada gratkę. Z jednej strony można nazwać ją biografią, z drugiej, synowie de Funèsa z wielką ochotą przytaczają całe mnóstwo anegdotek związanych z ich życiem rodzinnym. Fakty, ubarwione smakowitymi opowiastkami powodują, że poznajemy życie i karierę zawodową komika, wybuchając co chwilę śmiechem i doskonale się bawiąc. 
Najwyraźniej synowie odziedziczyli poczucie humoru po ojcu, zwłaszcza Oliver. Poza tym, sam Louis uwielbiał stwarzać w życiu komiczne sytuacje, natomiast nie lubił, gdy ktokolwiek nazbyt ingerował w jego prywatne życie. 
"Nie mówcie o mnie za dużo" - na pewno takimi słowami aktor mógł przykazać swoim dzieciom, żeby po jego śmierci nadal dbali o jego prywatność, a oni wypełnili złożone przyrzeczenie. Louis de Funès był i pozostał dżentelmenem.
Patrick de Funès wystąpił w filmie tylko raz, jako dziecko. Został lekarzem. Oliver de Funès przez jakiś czas rozwijał karierę aktorską u boku ojca, ale ostatecznie został pilotem.
Niezmiernie interesujące są te opowieści, które pokazują, jak różne osoby, z którymi de Funès miał styczność, lub które obserwował, znalazły później odzwierciedlenie w kreowanych przez niego postaciach, jak bardzo poważnie traktował swoją pracę, pedantycznie wręcz się przygotowywał do ról i na poczekaniu, podczas realizacji filmu czy w czasie teatralnego przedstawienia, wymyślał nowe gagi.
Ciekawiło mnie również to, jakim był człowiekiem prywatnie. Podoba mi się takt, z jakim synowie uchylają rąbka tajemnicy.

Dla tych, kogo bawią filmy z udziałem Louisa de Funèsa, książka jest lekturą obowiązkową. Znajdziecie tam kwintesencję Louisa i mnóstwo śmiechu!

Louis de Funès: Nie mówcie o mnie za dużo
Patrick de Funès, Oliver de Funès
Tłumaczenie: Andrzej Wiśniewski
Wydawnictwo: StudioEMKA
tytuł oryginału Louis de Funès. Ne parlez pas trop de moi, les enfants!
data wydania 2007
ISBN 978-83-88607-78-3
liczba stron 311


Louis de Funès, właśc. Louis Germain David de Funès de Galarza (ur. 31 lipca 1914 w Courbevoie, zm. 27 stycznia 1983 w Nantes) – francuski aktor komediowy, scenarzysta i reżyser, pochodzenia hiszpańskiego. Zagrał w ponad 130 rolach filmowych oraz ponad 100 na deskach scenicznych.

5 komentarzy:

 1. Jak różny bywa odbiór tej samej książki :)
  Widziałam chyba wszystkie filmy z Louisem de Funes, które były wyświetlane w Polsce (w kinach i w telewizji) i bardzo lubię nadal oglądać tego aktora w powtórkowych emisjach.
  Oczywiste wiec było moje ogromne zainteresowanie tą książką - wypożyczyłam z biblioteki, zaczęłam czytać... i tu niespodziewana porażka!
  Czytany tekst męczył mnie do tego stopnia, że po kilku próbach zrezygnowałam w ogóle z przeczytania książki. To w moim odczuciu "wina" języka jakim jest napisana, być może też tłumaczenie dołożyło się do tego, że po prostu tekst nie przemówił do mnie. I kiedy czytam tak pozytywną opinię, to aż trudni mi uwierzyć, że chodzi o tę samą książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miało być "trudno mi uwierzyć" :)

   Usuń
  2. Rzeczywiście, mamy zupełnie inny odbiór tej samej książki! Nawet myślałam o tym, żeby napisać o dobrym tłumaczeniu i walorach językowych teksu :) Książka w całości mi się podobała.
   Być może, El. to sprawa naszych oczekiwań? Moje oczekiwania książka spełniła, Twoje nie i tu jest przysłowiowy pies pogrzebany? A czego oczekiwałam? Może raczej spodziewałam się, po prostu nudnej biografii bez krztyny polotu. Gdyby napisał ją wyłącznie Patrick, to z całym szacunkiem dla niego, taka by była. To Oliver wnosi do książki "ojcowski" humor, lekkość i dystans do spraw.
   Pozdrawiam Ciebie serdecznie El.!

   Usuń
 2. Nie jestem pewna czy mam ochotę na tę pozycję. Ale chyba wszystkie filmy widziałam z tym francuskim komikiem.

  Zapraszam na konkurs!

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wiem, że to książka z tych must read jak dla mnie, uwielbiałam oglądać filmy z jego udziałem, a teraz chętnie coś bym o nim przeczytała. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń