czwartek, 29 grudnia 2016

Kradzież królewskiego rubinu czyli filmowa wersja Tajemnici gwiazdkowego puddingu


Zbiór kojarzony jest z tytułowym opowiadaniem, zatytułowanym "Tajemnica gwiazdkowego puddingu". Hercules Poirot zostaje poproszony o odnalezienie kosztownego, skradzionego rubinu. W tym celu udaje się do domu pani Lacey, gdzie ma okazję spędzić święta w tradycyjnej, angielskiej atmosferze. 
Pojawienie się słynnego detektywa generuje szereg okoliczności, które nie należą do angielskiej tradycji, jak choćby morderstwo.
„- Dzieje się wiele rzeczy niewiarygodnych – rzekł Poirot. – Zwłaszcza przed śniadaniem. Tak powiada jeden z waszych klasyków. Sześć niemożliwych rzeczy przed śniadaniem.”

Czy wiecie jakiego klasyka miał na myśli Poirot? :)

Zawartość zbioru:
"Tajemnica gwiazdkowego puddingu"
"Zagadka hiszpańskiej skrzyni"
"Szaleństwo Greenshawa"
"Sen"
"Popychadło"
"Dwadzieścia cztery kosy"

Tajemnica gwiazdkowego puddingu
Tłumaczenie Bockenheim Krystyna
tytuł oryginału The Adventure of the Christmas Pudding
data wydania 10 czerwca 2015
ISBN 13750619
okładka płyty
Na podstawie tytułowego opowiadania w 1991 roku nakręcono film z Davidem Suchetem w roli Poirota. Jest to odcinek serialu telewizyjnego.  
W filmie mamy okazję w większym, niż w książce, stopniu poznać egipskiego następcę tronu.  Jest to wybitnie rozkapryszony i denerwujący jegomość. W powieści zrobił na mnie lepsze wrażenie.
Dodano również podłoże polityczne do całej historii z kradzieżą, czego w książce nie ma, ale przyznaję, że ubarwia to film. 
Pięknie jest także pokazany myk z zamianą filiżanek kawy, gdy Poirot nabrał podejrzeń, że kawa zaserwowana jemu zawiera dodatkowe ingrediencje. Obrotowy stolik, który wykorzystano w filmie nadaje scence komicznego charakteru. 


Nieroztropny książę
Film zawiera drobne zmiany względem książki, ale dodają one opowieści uroku. Film i powieść to dwa różne środki wyrazu, które rządzą się własnymi, odrębnymi prawami, dlatego trudno gniewać się z takiego powodu na reżysera.
Zachwyca dbałość twórców filmu o szczegóły takie jak ubiór, przedmioty z epoki, fryzury, maniery czy sposób wysławiania się. Z przyjemnością patrzyłam na zadbane automobile czy startujący dwupłatowiec.
Willa, w której nakręcono odcinek jest bardzo nowoczesnym jak na tamte czasy domem, o interesującej architekturze. Poirot, podobnie jak ja, wyobrażał sobie, że to jest ponure gmaszysko z szarego kamienia, w którym nieustannie hulają przeciągi. Nic z tego. Nowoczesny dom z zewnątrz i teraz może się wydawać komuś jako zbyt awangardowy.  Za to wnętrza ma typowo angielskie, ale z dużą ilością światła. 

Państwo Lacey z niezwykłym znaleziskiem wyjętym z puddingu. 
Lekka, 45 minutowa rozrywka. Polecam serdecznie!