wtorek, 6 grudnia 2016

Dolina Pałaców i Ogrodów w sztuce - premiera filmu oraz malarstwo

Dziś w pałacu w Wojanowie miała miejsce premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. 
"Dolina Pałaców i Ogrodów" 
Film jest produkcją należącą do cyklu filmowo-edukacyjnego pt. „Dolny Śląsk pełen historii.

"Ideą projektu jest „bawiąc uczyć, ucząc bawić” poprzez realizację fabularyzowanych i niefabularyzowanych filmów dokumentalnych, a celem popularyzacja wiedzy kulturowo - historycznej o Dolnym Śląsku oraz promocja regionu wśród polskiego społeczeństwa i zagranicą.
Filmy mają swoją emisję na antenach telewizji polskiej, są za darmo dostępne w Internecie, a w ramach projektu każde liceum i biblioteka powiatowa w regionie otrzymuje film wydany na płycie DVD. Do tej pory w ramach cyklu powstało dziewięć filmów" [źródło i szczegóły TUTAJ]

Film trwa około godziny i będzie emitowany w TVP3 25 grudnia 2016 roku o godzinie 17:30, a następnie w innych kanałach telewizji polskiej. 

Opis filmu:

"Przedstawiciele rodu Schaffgotschów tworzyli historię Kotliny Jeleniogórskiej już od średniowiecza. Przez stulecia ród ten wywierał wpływ na okolicę i brał udział w najważniejszych wydarzeniach każdej epoki. Zamki, dwory, pałace, wielkie posiadłości ziemskie – wszystko to znajdowało się w posiadaniu tej słynnej rodziny: zamek Chojnik, pałac w Sobieszowie, pałac w Cieplicach, pałac w Czernicy i dwór Czarne. Film przypomina sylwetki najważniejszych z jej przedstawicieli: Gotsche II, Hansa Ulryka, Leopolda Schaffgotscha i wielu innych. Wszyscy oni zapisali się wielkimi zgłoskami w kronice historii rodowej i regionalnej – kronice Doliny Pałaców i Ogrodów.
Oprócz Schaffgotschów - świadków burzliwej historii i gospodarzy regionu - w fabularyzowanym filmie dokumentalnym pojawią się również inne wielkie postacie oraz ich pałace: hrabiostwo Reden - założyciele jednego z pierwszych na kontynencie parków romantycznych w Bukowcu. Pałac i park, którego gośćmi był sławny romantyczny malarz Caspar David Friedrich oraz poeta Johann Goethe. 

Goście
Nieopodal, w Mysłakowicach i Karpnikach spędzała lato rodzina królewska, urządzając huczne bale, udając się na romantyczne spacery i wycieczki po śląskim „Elizjum”. Pałacowe parki u stóp Karkonoszy: Wojanów, Staniszów, Bukowiec, Karpniki, Cieplice, Ciszyca, Mysłakowice jeden po drugim zamieniały się w romantyczne oazy z widokiem na najważniejszą górę Prus – Śnieżkę. W tej scenerii rozgrywa się nieszczęśliwa miłość polskiej arystokratki Elizy Radziwiłłówny i księcia Prus, syna króla, Wilhelma. Nic nie trwa wiecznie i romantyczne czasy zastąpiły wiek żelaza, pary, ludowych buntów i socjalistycznej rewolucji. Konflikty na tle klasowym – między arystokracją i przemysłowcami z jednej strony, a robotnikami z drugiej - zakończył wybuch pierwszej, a potem drugiej wojny światowej. Uciekając przed nadciągającą ze wschodu Armią Czerwoną, niemieckie rody arystokratyczne opuściły pałace, w tym i Schaffgotschowie zostawiając swoje dominia wraz z pałacem
w Cieplicach na łasce przybyszów ze wschodu. Zrujnowane w latach komunistycznych pałace i parki powoli odzyskują dzisiaj blask, będąc świadkami historii i ludzkich dramatów. Film jest również opowieścią o przemianach kulturowych w Kotlinie.
Od lewej: Maciej Kieres, Wojciech Piotrowski, Daniel Jasiński
Jako twórcy cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii” wierzymy, że mieszkamy w wyjątkowym miejscu. Dolny Śląsk to różnorodność kultur, bogactwo historii europejskiej, wyjątkowe zabytki oraz krajobrazy. To miejsce nieodkrytych skarbów kulturowych i przyrodniczych. Nieodkrytych również przez samych mieszkańców Dolnego Śląska.

Misją cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii” jest ukazanie piękna regionu, przekazanie wartościowej wiedzy o jego historii i kulturze, aktywizacja lokalnej społeczności oraz zwiększenie dumy z miejsca zamieszkania. Dla mieszkańców miejscowości, w których kręcone są zdjęcia, realizacja filmu to zawsze ważne wydarzenie odbijające się echem w lokalnych mediach i angażujące dziesiątki osób z grup rekonstrukcyjnych oraz statystów – często pasjonatów historii." [link]

  Wystawa obrazów Mariny Czajkowskiej 

Dwór Czarne

Pałac w Bukowcu

Pałac w Wojanowie
Łomnica Dom Wdowy

Marina Czajkowska

BLOG Mariny Czajkowskiej jest TUTAJ

Marina Czajkowska na Facebooku TUTAJ

Galeria TUTAJ