wtorek, 6 września 2016

Immunitet - Remigiusz Mróz

Z "romansem" polityki i prawa spotykamy się codziennie na łamach prasy oraz w telewizyjnych serwisach informacyjnych. Nic więc dziwnego, że wzięcie na warsztat, przez Remigiusza Mroza, tematu związanego z sędzią Trybunału Konstytucyjnego oraz powierzenie sprawy spółce Chyłka i Zordon bardzo mnie zaciekawiło.
Akcja dzieje się współcześnie, to jest TEN TK oraz TEN rząd, który jest obecnie u sterów władzy. Natomiast fabuła jest fikcyjna. Przynajmniej taką mam nadzieję :)

Immunitet - PRZEDSPRZEDAŻ [Remigiusz Mróz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Spotkałam się z opiniami, że autor nie trzyma się ściśle polskich procedur prawnych. Być może tak jest, sam zresztą wypowiada się w posłowiu, że zdecydował się na tego typu odstępstwa świadomie, dla dobra akcji. Osobiście nie planuję uczyć się zasad prawa z powieści, gdyż nie jest to podręcznik, ale rozumiem, że dla pewnej grupy osób są to rzeczy nie do przyjęcia.
Autor także, ku mojej uldze, nie ujawnia jakiej politycznej opcji sprzyja. Można to, oczywiście, potraktować na niekorzyść autora (niech czyta każdy od prawa do lewa, byle kupił książkę), ale podobnie jak ze znajomością prawa, tak i w sprawie poglądów, powieść sensacyjna ma służyć rozrywce, a nie polemikom. Jeśli zechcę poczytać o polityce, sięgnę po felietony lub artykuły w tygodniku, który zwykle czytuję.
Od książek Remigiusza Mroza natomiast oczekuję wciągającej rozrywki, która umili mi na przykład podróż, i dokładnie to dostaję.

Jeśli miałabym się czegoś przyczepić, to języka. Fajnie by było, gdyby autor poświęcił warstwie językowej więcej uwagi. Nikt się już co prawda nie zachowuje koncyliacyjnie (nota bene poznałam nowe słowo, kto wie, kiedy mi się przyda?), ale nadal wszyscy toczą wzrokiem po drzewach, domach etc., a mogliby się także rozglądać, wodzić tymże wzrokiem i tak dalej.

Zgadza się, robię co mogę, żeby nie opowiadać fabuły :)  Akcja to jest zawsze najmocniejsza strona powieści Mroza, a kiedy czytelnik dostaje wciągającą książkę, to potrafi zachowywać się koncyliacyjnie i wiele autorowi wybaczyć w innych obszarach ;)
Spoilerów nie będzie, ale finisz jak zwykle zaskoczył mnie i to podwójnie - samą woltą oraz wątkiem, którego dotyczy.

Dawno już nie wyczekiwałam książki z taką niecierpliwością jak teraz. Premiera 31 sierpnia! Zanim jednak książka dotrze na rubieże, gdzie mieszkam, minie kolejnych kilka dni. Podobnie, jeśli zamówię ją z księgarni wysyłkowej - muszę doliczyć pakowanie i transport. Dlatego skorzystałam z oferty przedsprzedaży ebooka na Virtualo, licząc na zapewnienie, że 31 sierpnia, tuż po północy, książkę będą mogła pobrać na czytnik. 
Czekałam "w blokach startowych", jakby to był co najmniej lek ratujący życie!
O północy książkę załadowałam na kindla i miałam dylemat.... iść spać czy zasiąść do lektury :)

Dobra wiadomość jest taka, że będzie kolejna odsłona przygód tandemu Zordon i Chyłka.

Coponiektórzy mogą mi nawet urwać głowę, ale nic nie poradzę, że chętnie śledzę przygody bohaterów i koniec :)

Dlatego, tradycyjnie polecam!

Immunitet
Remigiusz Mróz Cykl: Joanna Chyłka (tom 4)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
data wydania 31 sierpnia 2016
ISBN 9788379765102
liczba stron 648