poniedziałek, 18 lipca 2016

Rewizja - Remigiusz Mróz

"Albo decydujesz się dalej być sukinsynem, albo zrobimy coś, żebyśmy w przyszłości mogli stanąć przed lustrem i spojrzeć sobie w oczy."[*] powiedział Kordianowi Kormak. 
Słowo rewizja ma wiele znaczeń, w tym zrewidowanie poglądów na życie. W trzecim tomie przygód Chyłki i Zordona, bohaterowie docierają do ściany, do punktu, w którym muszą podjąć decyzje, które wpłyną na całą ich przyszłość.
Oczywiście decyzje te związane są z ich życiem zawodowym, a tam toczy się kolejna sprawa sądowa. Tym razem oskarżony jest Romem. Dowody ewidentnie wskazują na to, że zabił żonę i córkę, aby podjąć bajecznie wysokie ubezpieczenie. Broni go Chyłka, która po wyrzuceniu jej z kancelarii Żelazny & McVay łapie się jakiejkolwiek pracy związanej z zawodem. Z powodu kredytu na mieszkanie jej długi rosną. Adwokatka popada też w alkoholizm. 
Tymczasem Kordian, pod skrzydłami nowego patrona zyskuje szansę na błyskotliwy rozwój kariery. 
Z przyjemnością stwierdzam, że postaci głównych bohaterów nabrały trzeciego wymiaru, tych odcieni szarości, które uczyniły je bardziej ludzkimi, a mniej komiksowymi. Jednocześnie, tak jak poprzednio, udało się autorowi wywieść mnie w pole, aczkolwiek nauczona doświadczeniem z lektury dwóch pierwszych tomów, snułam mocno zakręcone scenariusze. 
Na plus odnotowuję także poruszenie sprawy polskich Romów. Autor przygotował się do napisania tej książki poprzez solidny research (podejrzewam, że korzystał z usług Kormaka ;)), pokazując, że tuż obok nas, w naszym kraju, istnieje społeczność o odmiennej kulturze, narodowości i tradycjach, o której nie wiemy nic, poza kilkoma stereotypami. 
Tak jak poprzednio, nie brakuje soczystych dialogów i poczucia humoru :) Wystarczy sobie choćby wyguglać zdjęcie modelu samochodu, który nabył Kordian :)

Tradycyjnie gorąco polecam i mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec!

-----
[*] "Rewizja", Mróz Remigiusz, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2016, s. 254

Rewizja PRZEDSPRZEDAŻ [Remigiusz Mróz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Rewizja
Remigiusz Mróz Cykl: Joanna Chyłka (tom 3) Wydawnictwo: Czwarta Strona
data wydania 30 marca 2016
ISBN 9788379763979
liczba stron 624
*
Remigiusz Mróz pisze książki nałogowo. Przeczytałam na blogu Autora, TUTAJ, że tworzy 10-15 stron dziennie! 10-15 stron. W jeden dzień! 
Dlaczego się dziwię?
Kto kiedykolwiek usiłował napisać coś, co ma ręce i nogi wie, że to bardzo, bardzo dużo. Zwyczajnie zazdroszczę, w sensie, że też bym tak chciała umieć. U mnie trzy strony to dużo. Niestety czytam szybko, nawet bardzo szybko, ale piszę....bardzo powoli. 
Nawet recenzje :(