niedziela, 3 lipca 2016

Projekt Breslau - Magdalena ZarębskaMagdalena Zarębska zabiera nas w magiczną podróż do Breslau. Do miasta, które jako takie już nie istnieje, ale pozostałe po nim budynki i przedmioty nadal stanowią część Wrocławia. Skoro istnieją rzeczy i miejsca, to istnieje także historia, losy ludzi, którzy zamieszkiwali to miasto setki lat temu. Podróż do Breslau to wyprawa do Wrocławia sprzed lat.
Tak, jak nowa architektura łączy się ze starą, jak przenikają się losy ludzi, tak historia miasta wnika w życie gimnazjalistów, którzy są bohaterami książki.

Po pierwsze, mamy ciekawie napisaną warstwę współczesną, w której grupa uczniów Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu zmaga się ze szkolną rzeczywistością, pojawiają się przyjaźnie, a nawet pierwsze zauroczenia. Książka jest klasyczną powieścią młodzieżową, w której telefony komórkowe i maile stanowią codzienny sposób komunikowania się.

Po drugie, w książce znajdziemy wątek tajemnicy, zagadki, w postaci zapomnianego pomieszczenia, zgromadzonych w nim niemieckich podręczników i map, niezwykłego kufra o magicznych właściwościach oraz notatnika, w którym znajdują się zapiski z września 1945 roku, sporządzone przez nastoletniego wówczas Hugona Harnischa. Klasyczna powieść młodzieżowa zawiera więc spory wątek przygodowy.
Żeby poznać treść zapisków Hugona, Natalia, która jest główną narratorką, Leon, Olga, bliźniacy Ada i Adam oraz Maks muszą przetłumaczyć tekst z języka niemieckiego.

Natalia postanawia dorobić klucze dla przyjaciół, żeby każdy mógł wchodzić do sekretnego miejsca w dogodnym dla siebie czasie. W tym celu udaje się do ślusarza, a ten natychmiast rozpoznaje, że ma do czynienia ze starym, poniemieckim kluczem, wykonanym z materiału, jakiego od dawna się już nie używa.


„- Ciekaw jestem, dokąd prowadzą drzwi, które otwiera ten klucz?

- Do Breslau – odpowiedziałam najzupełniej poważnie.”[1]


Okazuje się też, że magiczny kufer…..ale o tym, lepiej przeczytajcie sami.

Grupa przyjaciół często spotyka się w odkrytym dla siebie, sekretnym miejscu. Tam dzielą się nowinami oraz relacjonują przygody i swoje, i Hugona, o których dowiadują się na podstawie przetłumaczonych fragmentów notatnika. Czytelnik, wraz z nimi poznaje ważne dla Wrocławia wydarzenia takie jak wizyta cesarza Wilhelma II, oblężenie miasta przez Hieronima Bonapartego, „noc kryształowa”, pierwszy pociąg w rzeszy Niemieckiej, bombardowania podczas nalotów i wiele, wiele innych. Trzecia, historyczna warstwa książki pokazana jest w ciekawy sposób, który na pewno nie znuży czytelnika.

Młodzi bohaterowie uświadamiają sobie także, że niezależnie od narodowości, ludzie mają takie same potrzeby, lęki i marzenia. Z pełną świadomością tego, kto jest odpowiedzialny za wybuch II Wojny Światowej współczują ukrywającym się w bombardowanym mieście, głodującym i zmuszonym do opuszczenia go po wojnie cywilom. To kolejna, bardzo ważna warstwa, w której należy rozpatrywać tę książkę.

Tytuł powieści odnosi się do tak zwanego Projektu Gimnazjalnego, grupowej pracy wykonywanej metodą projektu przez uczniów. Bohaterowie postanawiają tematem swojego projektu uczynić historię własnego miasta.
Książka Magdaleny Zarębskiej oparta jest na podobnym założeniu jak dotyczące Jeleniej Góry „Skarby drzewa”Małgorzaty Lutowskiej. W obu przypadkach można z powieścią w dłoni zwiedzać miasto i poznawać interesujące historycznie miejsca. Obie książki stały się bohaterami „Gier miejskich” oraz projektów regionalnych takich jak np. „Moja Mała Ojczyzna”.

Polecam gorąco każdemu tę ciekawie napisaną, wciągającą powieść. Dla Wrocławian - obowiązkową!
Oby powstawało więcej tego typu książek!

-----
[1] „Projekt Breslau”, Zarębska Magdalena, Wydawnictwo BIS, 2016, s. 61

Projekt Breslau [Magdalena Zarębska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Projekt Breslau
Magdalena Zarębska
Wydawnictwo: BIS
data wydania 11 kwietnia 2016
ISBN 9788375514704
liczba stron 316