poniedziałek, 13 czerwca 2016

Kasacja - Remigiusz Mróz

Luźne gadki
Napiszę krótko, kilka słów, bo już wszyscy czytali o wyczynach duetu Chyłka &  Zordon. Zawsze mam obawy, gdy sięgam po tak mocno reklamowane książki, jak ta. Niekiedy okazują się rozczarowaniem, ale na szczęście nie tym razem.
Początek, około jednej czwartej książki, nużył mnie, nawet chciałam ją odłożyć. Potem dałam się wciągnąć w wir akcji, bo niewątpliwą zaletą tej powieści jest wartka fabuła, pozbawiona dłużyzn, opisów i zbędnych ornamentów. 
Podobało mi się, że mądrzejszą, bardziej doświadczoną częścią duetu jest kobieta, trochę starsza od aplikanta, z którym współpracuje, ale atrakcyjna, pewna siebie, ostra. 
Brawo dla autora!
Remigiusz Mróz, ponadto, dobrze orientuje się w meandrach polskiego prawa, a przynajmniej świetnie umie sprawiać takie wrażenie (nie jestem w stanie tego ocenić, blogerzy o wykształceniu prawniczym, autora pod tym względem chwalą). 
Niezłe dialogi, dużo zwrotów akcji, dużo humoru.
Chyłka i Zordon (Konrad Oryński) są postaciami trochę przerysowanymi, komiksowymi. Na początku raziło mnie to, potem zaakceptowałam konwencję i oddałam się rozrywce. Ponieważ wielokrotnie słyszałam porównania książek Remigiusza Mroza do trylogii Zygmunta Miłoszewskiego, to bez dwóch zdań, Chyłka &   Zordon są bardziej papierowi i mniej ludzcy niż Szacki. Ale czy ktoś powiedział, że muszą być tacy sami?

Zamierzam sięgnąć po kolejne książki autora, gdy tylko najdzie mnie ochota na wciągającą rozrywkę :)

Książka była nominowana do  
Nagrody Wielkiego Kalibru podczas  
Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016.
Uzyskała Nagrodę Publiczności Wielkiego Kalibru!

Kasacja [Remigiusz Mróz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE  
Kasacja
Remigiusz Mróz Cykl: Joanna Chyłka (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
data wydania18 lutego 2015
ISBN 9788379762477
liczba stron 496