środa, 11 maja 2016

Ogród księżycowy - Agnieszka Krawczyk

Sabina Południewska, którą poznaliśmy w drugim tomie cyklu: Magiczne miejsce [opinia nt. I tomu: TUTAJ oraz ponownej lektury, w nowym wydaniu TUTAJ], jest także główną bohaterką "Ogrodu księżycowego". Trwają przygotowania do ślubu Sabiny i Krzysztofa, nadchodzi wiosna, hotel "Pod Graalem i Różą" oraz wytwórnia kosmetyków pracują pełną parą. W Idzie pojawia się Kalina Olczak, zakłada sklep ogrodniczy, a także proponuje usługi z zakresu projektowania ogrodów. Dla Sabiny zakłada ogród, który jest piękny nie tylko za dnia, ale przede wszystkim w nocy.
Mila Mossakowska wpadła na pomysł zorganizowania w pensjonacie warsztatów pisarskich, które poprowadzi Sabina. 
W Idzie pojawia się także dość kontrowersyjna osóbka, malarka Lola. To nie jest przypadek, że Lola właśnie teraz przybyła do Idy. Lola ma jeden cel - chce pokrzyżować plany Sabiny i Krzysztofa. Co kieruje osobą, której nie da się zwyczajnie tolerować, a co dopiero lubić i dlaczego zieje tak wielką nienawiścią do świata? Czy uda jej się przeprowadzić swój zamiar? 
Kto chce się tego dowiedzieć, niech wybierze się do Idy, do ogrodu księżycowego Sabiny i prześledzi losy bohaterów. 
Nie brakuje tu pięknych plenerów, herbatek w ogrodzie, ślicznych sukien, pojawia się niezwykle sympatyczny, tajemniczy włóczęga, kolumbijski reżyser praz nieprzewidywalna Carmen, ze swoimi językowymi lapsusami.
Oj, dzieje się mnóstwo! 
Bohaterowie prowadzą dialogi cytując literaturę, a język, jakim napisana jest powieść, jest staranny i piękny  - to znaki rozpoznawcze książek Agnieszki Krawczyk. 
Co prawda autorka hołduje określaniu bohaterów raz mianem Lola, raz Malarka lub raz Sabina, albo Pisarka, jakby powtarzanie imienia było błędem (stosowanie imienia wydaje mi się naturalne i nic nie szkodzi, że jest powtarzane), a przemiana Loli, podobnie jak Sabiny w tomie "Dolina mgieł i róż"[opinia: TUTAJ], mało przekonująca,  niemniej cały, wykreowany przez Agnieszkę Krawczyk świat Idy jest tak sympatyczny, że z przyjemnością do niego powracam. 

To jest bardzo dobrze napisana literatura dla kobiet, a ponadto - nasza rodzima!
Polecam Paniom do popołudniowej kawy!

Ogród księżycowy [Agnieszka Krawczyk]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Ogród księżycowy
Cykl: Magiczne miejsce (tom 3)
Wydawnictwo: Filia
data wydania 8 kwietnia 2015
ISBN 9788379884476
liczba stron 506