środa, 16 marca 2016

Agata sama o sobie - cytaty Agathy cz. 8

Jesteśmy tymi samymi ludźmi, co w wieku trzech, sześciu, dziesięciu, dwudziestu lat. Choć może raczej
sześciu czy siedmiu aniżeli dwudziestu, wówczas bowiem jeszcze nie udajemy kogoś innego, nie staramy się nadążyć za modą. Później już dajemy się wciągnąć. Jeżeli panuje moda na intelekt, stajemy się intelektualistami; jeżeli dziewczęta zachowują się jak pustogłowe flirciarki, my też flirtujemy i paplamy o niczym. Jednakże życie toczy się dalej: z biegiem lat coraz bardziej męczy owa gra pozorów, toteż człowiek wraca do własnego „ja”, stopniowo odzyskuje prawdziwą tożsamość. Znajomych czasem zbija to z tropu, lecz samemu zainteresowanemu sprawia ogromną ulgę. (…)

z Maxem Mallowanem
Nigdy nie radziłam sobie z grami; nie potrafię i już się nie nauczę przemawiać; tak łatwo poddaję się sugestiom, że dopiero w samotności sobie uzmysławiam, co tak naprawdę myślę albo co powinnam zrobić. Nie umiem rysować; nie umiem malować; nie umiem modelować ani rzeźbić; nie umiem się spieszyć bez wpadania w popłoch; nie umiem jasno się wypowiadać – o wiele lepiej wyłożę rzecz na piśmie. Upieram się przy zasadach, ale przy niczym więcej. Wiem, że jutro jest wtorek, lecz jeśli ktoś czterokrotnie powtórzy, że środa, po czwartym razie uznam to za fakt, ze wszystkimi jego konsekwencjami.

Co umiem? No cóż, umiem pisać. Jestem muzykalna, acz nie na poziomie profesjonalnym. Dobrze akompaniuję śpiewakom. Jeśli trzeba, potrafię improwizować – bardzo przydatny talent: zdziwiłbyś się czytelniku, jakie cuda umiem zdziałać szpilkami do włosów lub agrafkami. (…)

Nie lubię tłumu, ścisku, krzykliwych głosów, hałasu, rozwlekłych rozmów, wszelkich przyjęć, a zwłaszcza koktajli, dymu z papierosów i palenia w ogóle, alkoholu, chyba że w potrawach, marmolady, ostryg, wystygłego jedzenia, pochmurnego nieba, ptasich łap, zresztą ogólnie dotyku ptaka. I wreszcie rzecz najbardziej znienawidzona: smak i zapach gorącego mleka.
Lubię słońce, jabłka, niemal każdy rodzaj muzyki, pociągi, łamigłówki liczbowe i wszystko, co wiąże się z liczbami; lubię jeść i jeździć nad morze; lubię kąpiele i pływanie, ciszę, sen, marzenia, zapach kawy, konwalie, większość psów, teatr. [s. 368-369]

Autobiografia [Agata Christie]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Autobiografia
Tłumaczenie Konikowska Magdalena, Lechowska Teresa
tytuł oryginału An Autobiography
data wydania 22 września 2010
ISBN 978-83-245-8956-2
liczba stron 480


Cytaty Agaty na moim blogu:

1.  Remedium na finansowe kłopoty - cytaty Agaty cz. 1 (Autobiografia)
2.  Pasja kolekcjonerska - cytaty Agaty cz. 2 (Autobiografia)
3.  "Psie cechy" Agathy - cytaty Agaty cz. 3 (Autobiografia)
4.  O pracy - cytaty Agaty cz. 4 (Autobiografia)
5.  O kobietach - cytaty Agaty cz. 5 (Autobiografia) [15.12.2015]
6.  O mężczyznach  - cytaty Agaty cz. 6 (Autobiografia) [26.12.2015]
7. O zarabianiu na książkach  - cytaty Agaty cz. 7 (Autobiografia)  [29.12.2015]
8.  Agata sama o sobie - cytaty Agathy cz. 8 (Autobiografia) [27.01.2016]

Planowana data publikacji może ulec zmianie.

Dalszych wpisów - cytatów szukajcie w zakładce  Na tropie Agathy (Christie)