piątek, 30 września 2016

Michał Jakiśtam - Ewa Nowak

 O nierealnej miłości i wielkiej odwadze
Od samego początku było mi żal Edyty. Jej ojciec to tyran wcielony. Postanowił, że dziewczyna wyjedzie z rodzinnej Łomży do Warszawy i tam będzie kontynuowała naukę. Wszystko wskazywało, że za karę; długo trwało, zanim dowiedziałam się, jaki był powód ojcowskiej decyzji. Poza tym, jak sami będziecie mogli przeczytać, Edyta jest świetną dziewczyną. Nigdzie nie zauważyłam oznak jej zepsucia moralnego czy skłonności do wybryków, za co więc miała być ukarana?

Nie uwierzycie!

W Warszawie zamieszkała u krewnych ojca, Gwidoszów, których poznaliśmy w tomie pierwszym "Serii Miętowej". Kto czytał część "Wszystko, tylko nie mięta", uzna zapewne, że taka zmiana to dla Edyty raczej nagroda.

Jest niestety jedno "ale".

Szkoła. 

A w zasadzie klasa, do której trafiła. Uczniowie nie tylko nie zaakceptowali nowej koleżanki, lecz zrobili wszystko, żeby ją całkowicie pognębić. Pojawiły się mobbing i przemoc.

Dziewczyna uciekła w świat literatury, a konkretnie w świat wykreowany przez autorkę książek dla młodzieży, dobrą znajomą Gwidoszów. Nie, nie była molem książkowym, ojciec skutecznie obrzydził jej czytanie, ale w tej jednej powieści znalazła coś, co ją kompletnie oczarowało. A raczej powinnam napisać – kogoś. Zakochała się bowiem bez pamięci w bohaterze literackim.

Michał Jakiśtam. Seria Miętowa [Ewa Nowak] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
W realnym życiu miała przyjaciół, którzy zostali w Łomży, interesowało się nią kilku fajnych chłopców, zwiedzała Warszawę. Szczególnie poruszyło ją Muzeum Powstania Warszawskiego, a mnie ono ogromnie zaciekawiło, zwłaszcza możliwość przeżycia na własnej skórze ucieczki kanałem tak, jak podczas wojny uciekali powstańcy. Edyta zwiedzając Muzeum wielokrotnie zadawała sobie pytanie, czy potrafiłaby być równie odważna jak oni.

Punktem kulminacyjnym powieści jest przyjazd ojca bohaterki do Warszawy na tak zwaną "inspekcję". Wynikły z tego same interesujące rzeczy, wszystko się wyjaśniło i zmieniło, ale... nie zdradzę szczegółów.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z losami Edyty, której w młodym wieku przyszło zmierzyć się z różnymi odmianami szantażu emocjonalnego.


Michał Jakiśtam
Cykl: Miętowa (tom 6)
Wydawnictwo: Egmont Polska
data wydania 2013 (data przybliżona)
ISBN 9788323779902
liczba stron 292

6 komentarzy:

 1. Cieszę się, że co i raz Ewa Nowak tu się u Ciebie pojawia :D
  Naturalnie książkę przeczytałam i w sumie - podobała mi się ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zainspirowałaś mnie, to czytam i co raz się pojawia :)

   Usuń
 2. Uwielbiam całą Serię Miętową i nie czytałam tylko bodajże dwóch najnowszych części, co jest oczywiście jedynie kwestią czasu. Co najlepsze, sięgałam po nią, kiedy byłam nastolatką, i z przyjemnością robię to teraz. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja odkryłam Serię Miętową w wieku bardzo dojrzałym, dzięki Marcie z bloga "Znajdź wymarzoną książkę" :) Nawet nie było możliwe przeczytanie jej przeze mnie, w moim wieku nastoletnim (nie istniała jeszcze). Cały czas pracuję z młodzieżą, może to mnie zbliża to tematyki? W każdym razie przyjemność czytania serii jest ogromna :)

   Usuń
 3. Książka niestety w żaden sposób nie kojarzy się z jesienią.
  Nie zaliczam do wyzwania - przepraszam, że tak późno. Mam ogromne zaległości w czytaniu zgłaszanych w wyzwaniu recenzji. Dopiero teraz powolutku nadrabiam.

  OdpowiedzUsuń