wtorek, 16 lutego 2016

Drugi - Ewa Nowak

W piątym tomie serii Miętowej Ewy Nowak poznajemy pokancerowaną, niepełną rodzinę Szybalskich i Chabrosów. Jednym z dwóch, głównych bohaterów, jest Arek Szybalski, uczeń liceum, który ma dorosłego brata Emila i ojca Adama, zajmującego się tłumaczeniami. Mama Bożena zmarła tragicznie cztery lata wcześniej. Adam nie szuka nowej partnerki, bo nadal bardzo kocha żonę. Trzech facetów radzi sobie jak umie, a w prowadzeniu domu pomaga im, a przynajmniej tak twierdzi, siostra Bożeny - Ilona Chabros. Ta z kolei samotnie wychowuje dwóch synów, licealistę Hadriana -  drugiego z bohaterów książki i małego Alanka. Chłopcy mają różnych ojców,  ale tatusiowie w ogóle nie pojawiają się na kartach opowieści. Dla Ilony Chabros, przedsiębiorczej bizneswoman, mężczyźni potrzebni są tylko po to, żeby na świecie pojawiły się dzieci, nie zamierza natomiast budować żadnego związku z mężczyzną. Podobny charakter i brak umiejętności utrzymywania więzi z ludźmi cechuje jej ojca, Zbigniewa Chabrosa, który po odejściu od niego żony (babci Hadriana, Alana, Emila i Arka) rozpoczął karierę polityczną. Podobny do córki i z jej pomocą, prze po przysłowiowych trupach do celu. Ilonie nie wystarcza do szczęścia sukces jej firmy, pomimo wielu zawodowych obowiązków usiłuje mieć pod całkowitą kontrolą wychowanie synów, a raczej ich rozwój i karierę. Zarządza ich życiem poprzez telefon komórkowy, traktując to jak kolejny projekt.

Hadrian Chabros, który o swoim ojcu nie wie nic, jest już w wieku nastoletnim gwiazdą telewizyjnych reklam. Przystojny, o miłym sposobie bycia staje się obiektem uwielbienia całych rzesz dziewcząt. Jego kuzyn Arek, jest dla odmiany zakompleksionym chłopakiem, ponieważ się jąka. Widzi siebie jako nieporadnego kalekę, „Pierdzigębę”, jak o sobie mówi.
Chociaż Hadrian potrafi swobodnie podpisać wielbicielce zdjęcie ze swoją podobizną, okraszając je zgrabną formułką, a po Walentynkach wychodzi ze szkoły z reklamówką pełną otrzymanych kartek, nie ma dziewczyny, nie potrafi zaangażować się, poczuć, że mu na kimś zależy. Kontrolowany na każdym kroku przez matkę usiłuje zdobyć odrobinę przestrzeni dla siebie, zrobić cokolwiek, co sam lubi, a nie wyłącznie to, co dla jego dobra zaplanowała mu matka. W końcu zaczyna prowadzić podwójne życie.

Natomiast Arek zakochał się nieszczęśliwie w Idze. Nieszczęśliwie, bo Iga ma chłopaka. Dodatkowo z powodu kłopotów z nauką matematyki zmieniła szkołę i teraz chodzi do tego samego liceum, co i Arek, który jest matematykiem doskonałym. Arek z daleka obserwuje Igę i coraz bardziej martwi się, bo widzi, że dziewczyna ma jakieś kłopoty. Chciałby jej pomóc, ale nieśmiałość i kompleksy paraliżują go, uniemożliwiają działanie.

Lekkim piórem Ewa Nowak kreśli interesujących bohaterów i stawia ich w sytuacjach, w jakich znajduje się wielu współczesnych nastolatków – wychowywani przez samotne, nadopiekuńcze matki, dostający pieniądze zamiast miłości.
Autorka nie cofa się nawet przed wątkiem romansu nauczycielki i ucznia liceum, a także wprowadza mnóstwo humoru postawą profesora „Całka”, który chłopaka swojej córki, a także swojego ucznia, nazywa „zięciem”.

Bez nudnego dydaktyzmu autorka pokazuje mechanizmy, które funkcjonują we współczesnych rodzinach i niekiedy wręcz szkodliwe dla młodych ludzi przekonania dorosłych. Może chociaż jedna Ilona Chabros, jak jej książkowa odpowiedniczka, obudzi się i przejrzy na oczy, aby dostrzec to, co w wychowaniu dziecka jest najważniejsze, czyli serce i czas na wysłuchanie tego, co dziecko ma do powiedzenia.
Polecam tę świetną, dającą do myślenia książkę młodym i dorosłym czytelnikom.Drugi. Seria Miętowa [Ewa Nowak] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEDrugi
Cykl: Miętowa (tom 5)
Wydawnictwo: Egmont Polska
data wydania 21 stycznia 2013
ISBN 9788323779827
liczba stron 296

8 komentarzy:

 1. Potwierdzam :D
  Czytałam, i jak dla mnie "Drugi" to bardzo dobra lektura nie tylko dla młodzieży!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki pani Nowak obowiązkowo powinny być dostępne w szkolnych bibliotekach!

   Usuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej serii, widać, że warto się ku niej skłonić :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo warto! Jeśli niekoniecznie chcesz czytać całą serię i/lub niekoniecznie po kolei (w każdym tomie pojawiają się znajomi bohaterów z poprzedniego tomu, a jeśli jest kontynuacja jakiegoś wątku, to jest on przypomniany) to polecam "Bardzo białą wronę". Książka została nagrodzona nagrodą IBBY i jest, w mojej opinii, najlepsza z kilku, które przeczytałam z Serii Miętowej.

   Usuń
  2. Super, może właśnie tak uczynię :)

   Usuń
 3. Zdałam sobie wczoraj sprawę, że Pani zamilkła. Wszystko w porządku?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Izabela Łęcka, przepraszam, że nie odpowiedziałam w terminie. Nie wiem dlaczego, niekiedy system wrzuca mi komentarze do moderacji, a tam zaglądam rzadko, bo nie ustawiam moderowania.

   Usuń