środa, 23 grudnia 2015

Przyjaciele - Marta Madera

„Przyjaciele” to historia grupy bliskich sobie krakowian, opowiedziana w wielu odsłonach. Łączy ich przyjaźń, a przede wszystkim Kazimierz i knajpka Banaś - właściwie Smutny Banaś - w której spotykają się często, by komentować codzienne życie i miłosne rozterki. Tu podejmują - wzajem i za siebie - ważne decyzje i wspierają się w walce z nałogiem nikotynowym. „Zwyczajne” noce na Kazimierzu, błyskotliwe dialogi, świetny humor sytuacyjny i absurdy dzisiejszej polskiej rzeczywistości to materia tej książki.
Oczywiście wszelkie podobieństwa do realnych zdarzeń oraz osób są jak najbardziej przypadkowe - jeśli w ogóle możliwe.

Bo czy może istnieć ktoś taki jak Duduś: „człowiek o bliżej nieokreślonej profesji aktualnej i ściśle określonych potencjalnych możliwościach”.
[nota wydawcy]


Przyjaciele
Marta Madera
Cykl: Przyjaciele (tom 1) | Seria: Z Cynamonem
data wydania luty 2006
ISBN 8374692804
liczba stron 240
117/2015

Co mam dla Was przeczytać?


Nauczycielka muzyki - Janice Y. K. Lee

Nastrojowa opowieść o wojnie, miłości i zdradzie osadzona w Hongkongu w czasie II wojny światowej i okresie powojennym 1952-53. Rok 1952. Claire Pendleton, żona brytyjskiego inżyniera, zatrudnia się w charakterze nauczycielki gry na pianinie w domu bogatej rodziny Chen. Jako szofer pracuje tam Will Truesdale – wypalony emocjonalnie Anglik, który ciągle wspomina uczucie łączące go w czasie wojny z piękną Trudy Liang, egzotyczną i całkowicie zepsutą córką chińskiego biznesmena. Podczas okupacji Trudy była kochanką szefa japońskiej żandarmerii, urodziła mu niechciane dziecko i została przez niego zlikwidowana. Will i Claire nawiązują romans. Czy ciepła i nierozbudzona erotycznie Claire ma szansę wygrać w walce o miłość z duchem nieżyjącej piękności?
[nota wydawcy]Nauczycielka muzyki
Janice Y. K. Lee
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie Zofia Uhrynowska-Hanasz
tytuł oryginału Piano teacher
data wydania 2010
ISBN 9788376590653
liczba stron 416
116/2015
Janice Y. K. Lee


Janice Lee urodziła się w Hong Kongu, w rodzinie koreańskiej. Mieszkała tam do piętnastego roku życia i uczyła się w szkole międzynarodowej. Potem wyjechał do szkoły z internatem w New Hampshire w USA, gdzie po raz pierwszy zobaczyła zimę.

Stamtąd, przeniosła się na południe do Cambridge, MA, gdzie spędziła cztery lata w Harvardzie.
Po ukończeniu studiów na wydziale literatury angielskiej i amerykańskiej, przeniosła się ​​ do Nowego Jorku, gdzie dostała swoją pierwszą pracę jako asystent redaktora magazynu Ele.
Potem przeniosła się do magazynu Mirabella.  Następnie przeniosła się do Hong Kongu, wyszła za mąż, urodziła dzieci i wydała książkę.

Co mam dla Was przeczytać?