wtorek, 25 sierpnia 2015

Zbrodnia w szkarłacie - Katarzyna Kwiatkowska


Zbrodnia w szkarłacie
Jan Morawski, a raczej powinnam powiedzieć, Katarzyna Kwiatkowska, powraca w wielkim stylu, przebijając wysoko świetną "Zbrodnię w błękicie". 
Autorka zaprasza nas do szlacheckiego dworku w Wielkopolsce, na przełomie wieków, pod pruskim zaborem. To znak rozpoznawczy pani Kwiatkowskiej, a jednocześnie uzupełnienie historii Polski, bo mam wrażenie, że o życiu pod tym zaborem mówiło się w szkole mniej, w porównaniu z zaborem rosyjskim. Zapewne, to sprawa literatury, którą czytaliśmy w ramach lektur.
W Jeziorach trwają przygotowania do ślubu jedynaczki, Heleny. Imię znamienne, konkurentów jest więcej niż jeden. Jeszcze bardziej gorączkowe są poszukiwania skarbu dziadka, ponieważ panna nie ma ...posagu. Jeziory toną w długach.
Skarbu jak nie było, tak nie ma, ślub i wesele trzeba odwołać, ostatnią "deską ratunku" jest samozwańczy detektyw Jan Morawski, którego poproszono o pomoc w poszukiwaniach. Czas nagli. Pada strzał. Śmiertelny. 
Intryga zawiązana jest po mistrzowsku, autorka zwodzi nas wielokrotnie, kluczy, podrzuca tropy, aby na końcu pokazać nam a kuku! A przecież wszystko, co było potrzebne do rozwikłania zagadki, podała nam na tacy! 
Drugim znakiem rozpoznawczym książek Katarzyny Kwiatkowskiej są nawiązania do literatury. Tropienie ich to druga, niesamowita przyjemność. Aż sobie zacytuję Fiodora Dostojewskiego Z mądrym człowiekiem to i pogadać ciekawie. Bo też i przypominają mi się rodzinne rozmowy, jakim przysłuchiwałam się w dzieciństwie młodszym i starszym, bywając z wizytą w Wielkopolsce u bliskich krewnych (nie w dworku, w mieszkaniu ;)).
Wspomnę jedynie, jeśli chodzi o literackie nawiązania, o "Trylogii" Sienkiewicza oraz, w obliczu szykującego się ślubu, o "Weselu" Wyspiańskiego, w sensie bardziej i mniej dosłownym, aż po mocne przesłanie, które pojawia się, niezależne od wątku kryminalnego.
Właśnie to przesłanie, miejsce akcji i okres historyczny, który pani Kwiatkowska wybrała tworzą interesujący komentarz do dziejów naszego narodu, a także są aluzją do współczesności. 

Zilustruję to cytatem:

Bo my, Polacy, za bohaterów uważamy spiskowców czy emigrantów. A knuć po kątach albo uciekać jest najprościej. Trudniej zostać na miejscu, zacisnąć zęby i wziąć się do pracy.

Jeśli do tego zdradzę, że spotykamy w dworku galerię interesujących typów, słyszymy błyskotliwe dialogi, a humor sytuacyjny nie ustępuje im miejsca, to chyba rozumiecie już mój zachwyt nad "Zbrodnią w szkarłacie". 

Zbrodnią zaś największą, jest nieprzeczytanie tej książki!

Zbrodnia w szkarłacie [Katarzyna Kwiatkowska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Zbrodnia w szkarłacie
data wydania 12 sierpnia 2015
ISBN 9788324034918
liczba stron 400


Katarzyna Kwiatkowska

Katarzyna Kwiatkowska

Autorka kryminałów retro, tłumaczka Elizabeth Gaskell. Za debiut, – Zbrodnia w błękicie – nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, otrzymała specjalne wyróżnienie zasiadającej w jury Janiny Paradowskiej. Recenzenci przyrównują styl pisania Kwiatkowskiej do Agathy Christie, podkreślając jednocześnie, że jest ona świetną pisarką, a nie tylko naśladowczynią.(...)
Poznanianka z urodzenia i wychowania: w domu wpojono jej wielkopolski kult oszczędności i pracy, a także szacunek dla czasu. Zafascynowana dworami wielkopolskimi, kulturą i tradycjami ziemiaństwa.(...)
Pisanie książek o przygodach Jana Morawskiego zawsze zaczyna od lektury opracowań historycznych, dokumentów źródłowych, nierzadko wyrusza w podróż po Wielkopolsce w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca dla swoich historii.[źródło]

82/2015

POLACY NIE GĘSI III
Historia Edgara - David Wroblewski


Niemy od urodzenia, posługujący się jedynie znakami języka migowego, Edgar Sawtelle wiedzie sielankowe życie z rodzicami na gospodarstwie w stanie Wisconsin. Rodzina Sawtellów już od kilku pokoleń zajmuje się hodowlą i tresurą wyjątkowej rasy psów, której przedstawicielką jest lojalna towarzyszka i opiekunka Edgara, Almondine. Nieoczekiwany powrót Claudeaa, stryja Edgara, powoduje, że dotychczas spokojne życie rodziny Sawtellów rozpada się jak domek z kart. W niewyjaśnionych okolicznościach umiera nagle ojciec Edgara, a kiedy jego miejsce w rodzinie stara się zająć Claude, w chłopcu zaczynają rodzić się straszliwe podejrzenia. Misterny plan ujawnienia przyczyn śmierci ojca nie udaje się i Edgar wraz z trzema psami zmuszony jest uciekać w dzikie obszary dalekiej północy stanu Wisconsin, gdzie zaczyna walkę o przetrwanie. Literackie wydarzenie roku 2008 w USA.

Wydawnictwo Sonia Draga

Zapraszam do zapoznania się z fragmentem:

Historia Edgara [David Wroblewski]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Historia Edgara
tytuł oryginału The Story of Edgar Sawtelle
data wydania październik 2009
ISBN 9788375081848
liczba stron 576
81/2015


Co mam dla Was przeczytać?