piątek, 21 sierpnia 2015

Dolina mgieł i róż - Agnieszki Krawczyk

Sierpień jest właściwym miesiącem na lekturę tej książki, gdyż właśnie w sierpniu do pensjonatu "Pod Graalem i różą" przybywa pisarka, Sabina Południewska. Oznajmia, że zamierza pisać książkę o Jane Austen. 
I nagle ... jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, atmosfera pensjonatu zaczyna przypominać dziewiętnastowieczny dworek, w którym goszczą bardzo osobliwe postaci. Jest tu emerytowany wojskowy, skory do snucia opowieści o strategii wojskowej (czy uda mu się dokończyć nudne wywody?), jest roztargniony naukowiec o okularach jak denka od butelek, pojawia się tajemniczy sąsiad - Marek Rokosz: przystojny dżentelmen po dobrej uczelni, świetnie obeznany z literaturą angielską i trzymający konie pod wierzch. Spotykamy starych znajomych - hrabinę Tyczyńską, Milę, która jest w ciąży, rodzinę Kowalów, którzy pracują w pensjonacie, nauczyciela Alberta, jest i lekarz Krzysztof Dolecki, jak się okazuje, także oczytany. Rozmowy toczone bywają na wysokim, literackim poziomie, krążąc wokół powieści Jane Austen oraz literatury angielskiej XIX wieku, a pikanterii dodaje obecność Carmen (szwagierki Mili), która uczy się języka polskiego na książkach z kanonu klasyki.  

Dialogi są pełne smaku i dobrego humoru!

Na dodatek fabuła nawiązuje do kilku powieści Jane Austen, a sama Sabina jest postacią nieprzeciętną i tajemniczą. Można powiedzieć, że to dwie osoby w jednej, Sabina rozważna i Sabina romantyczna, a na dodatek Sabina coś przed wszystkimi ukrywa.
W snującej się nad doliną mgle, pojawia się duch, a zgubić się można nie tylko we mgle czy w labiryncie z krzewów, ale i w gąszczu uczuć, które iskrzą pomiędzy płciami. Jest sielsko, anielsko, aż do szczęśliwego (jednak nie dla wszystkich) końca. 

Po takie książki sięga się jak po ulubiony deser - aby sprawić sobie przyjemność. I wtedy mamy w nosie kalorie oraz brak witamin i innych składników odżywczych, bo liczy się rozkosz podniebienia. Przymknęłam więc oko na pewne "umówmy się, że tak mogło być"  i oddałam przyjemności czytania książki, która zabrała mnie w świat pięknej bajki dla dorosłych dziewczynek :)
Jak dobrze, że już wydano trzeci tom i zapowiedziano czwarty!


Dolina mgieł i róż
Wydawnictwo: Filia
data wydania 10 września 2014
ISBN 9788379882342
liczba stron 480

80/2015

Co mam dla Was przeczytać?

 


POLACY NIE GĘSI III