sobota, 15 sierpnia 2015

A. B. C. - Agataha Christie, czyta Danuta Stenka

Profiler Poirot 

Poirot otrzymuje list, który stanowi swego rodzaju wyzwanie. Jest jak rzucona rękawica. Otóż człowiek, który podpisał się jako A. B. C. zapowiedział datę i miejsce morderstwa. Dokonano go, zgodnie z informacją zawartą w liście, w Andover. Zginęła pani Ascher. Przy zwłokach znaleziono otwarty na literze A, popularny rozkład jazdy, nazywany ABC.
Policja ze Scotland Yardu wraz Herculesem Poirot prowadzą śledztwo, a wydarzenia opowiada nam Artur Hastings, któremu niezbyt dobrze wiodło się w Ameryce Południowej i postanowił wpaść na jakieś pół roku do Anglii. Do śledztwa włączono doktora Thompsona, słynnego psychiatrę, jako, że zaistniało podejrzenie, iż zbrodniarz jest po prostu szaleńcem.
W kolejnym liście morderca jawnie naśmiewa się z Poirota i zapowiada kolejne morderstwo. Jak można się domyślić, tym razem w miejscowości zaczynającej się na literę B., oraz na osobie, której inicjały także zaczynają się B. Tym razem, także przy zwłokach znaleziono rozkład jazdy ABC. 
Szare komórki Poirota nie próżnują. Pomimo wspólnego stanowiska z doktorem Thompsonem, na temat osobowości zbrodniarza, Poirot poświęca wiele czasu na wczucie się w sytuację mordercy. Przede wszystkim, szuka motywu. I stale coś się Poirotowi nie zgadza, ciągle trudno mu przedstawić jednolity portret psychologiczny przestępcy. 
Praca Poirota nad rozszyfrowaniem mordercy jest tym, czym zajmują się dzisiaj profilerzy. Nie po raz pierwszy zresztą Hercules więcej czasu poświęca na opracowanie portretu psychologicznego sprawcy, by później go zdemaskować, niż na szukaniu na klęczkach śladów na miejscu zbrodni. Śmiem nawet powiedzieć, że Hercules Poirot jest pierwszym w literaturze profilerem, a pozostali uczyli się fachu od niego. 
W powieści  A.B.C. mamy także do czynienia z nietypową dla książek Agathy Christie scenografią. Otóż nie ma zamkniętego, odciętego od świata miejsca, w którym popełniono morderstwo, a zagadka nie polega na odkryciu, która to ze znanych sobie nawzajem osób zrobiła. W A. B. C. przez miejscowości, w których popełniane są morderstwa, przewijają się tłumy ludzi, a ofiary nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. 
Po raz pierwszy także, w powieści, pojawił się ...seryjny morderca. Tak, właśnie Agatha była jedną z pierwszych pisarek, która stworzyła takiego potwora. 

Książki wysłuchałam w interpretacji Danuty Stenki, którą do współpracy zaprosiło Wydawnictwo Dolnośląskie. Doskonałe połączenie! Uważana za jedną z trzech najlepszych powieści Agathy Christie książka A. B. C. i Danuta Stenka, której chyba nikomu nie muszę przedstawiać, to zestaw idealny!

Polecam A. B. C. Agathy Christie w jakiejkolwiek postaci, a wielbicielom audiobooków w interpretacji Danuty Stenki.

A.B.C. [Agata Christie]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE


A.B.C.
Agatha Christie
audiobook CD mp3
czyta Danuta Stenka
czas nagrania: 7 godzin 18 minut
Rok wydania: 2014-06-25
ISBN: 978-83-2715-084-4
format: 18,7 x 13,7 cm
Producent: Wydawnictwo Dolnośląskie