środa, 15 kwietnia 2015

Śmiertelna klątwa i inne opowiadania

Tomik Wydawnictwa Dolnośląskiego z roku 2015, wchodzącego w skład nowej edycji "Klasyki Kryminału" zawiera osiem historyjek w tłumaczeniu Agnieszki Bihl.
W małej, krótkiej formie jaką jest opowiadanie,  Agatha zawarła wszystkie elementy kryminału, razem z zagadką i jej zaskakującym rozwiązaniem. 
W opowiadaniu "Azyl", w kościele znajduje schronienie postrzelony śmiertelnie człowiek Gdyby nie panna Marple nigdy byśmy nie odgadli jego tajemnicy. Podobnie w "Dziwnym żarcie", którego autorem jest umierający wujek Mathew. Chociaż rozważania panny Marple wydają się młodym krewnym zmarłego, którzy zwrócili się o pomoc do starszej pani śmiertelnie nudne, to przyznać trzeba, że niekiedy bywają pożyteczne. Zaniechanie wysłuchania opowieści panny Marple o jej wujku Lionelu, mogłoby ich bardzo drogo kosztować. 
"Narzędzie zbrodni" okazuje się niezwykle nietypowe, zaś "Śmiertelna klątwa" jest...zagadką napisaną przez doktora Haydocka dla panny Marple. 
"Idealna służąca" to byt u nas nieznany i jak się okazuje niebezpieczny w pewnych sytuacjach, podobnie jak pokojówki. Jednakże przed bystrym okiem panny Marple nic się nie ukryje, gdyż jest to jedna z tych dam, które wiedzą o nas więcej, niż my sami. Przekonał się o tym bratanek Jane Marple, Raymond i jego żona Joan - "Opowiadanie panny Marple".

Natomiast w  historiach "Lalki krawcowej" i "Mroczne odbicie" nie spotkamy Jane Marple, autorka zaś sprawnie buduje atmosferę grozy, aż ciarki przechodzą po plecach.

Ta niewielka książeczka świetnie zmieści się w torebce i będzie nam bardzo przydatna, gdy okaże się, że gdzieś musimy poczekać w kolejce.Śmiertelna klątwa
Autor: Agatha Christie
Seria: Klasyka Kryminału
Tłumaczenie Agnieszka Bihl
tytuł oryginału Miss Marple's Final Cases
data wydania 2015 (data przybliżona)
ISBN 9788327151094
liczba stron 112