czwartek, 2 kwietnia 2015

Koszula przed kolana

z tomiku "Koszula przed kolana"
* * *
wczoraj jadąc minęliśmy
liska z otwartym pyszczkiem
leżącego na poboczu drogi
jakby uśpił go szum przejeżdżających aut

jego lśniące futerko
delikatnie unosił wiatr
usiłując wrócić mu życie
jakie to dziwne środek dnia
a on nie chciał uciekać
nawet przed śmiercią

Najnowszy tomik Barbary Gruszki-Zych składa się z dwóch części. W pierwszej „Z twarzą białą jak Petersburg zimą” zapisani zostali ludzie, którzy już odeszli i czułe miejsca, ocalałe jedynie dlatego, że znalazły się w tych wierszach. Każdy z nas nosi je ze sobą jak największy skarb. Druga część „ Nie stłuc koloru” to poetyckie relacje z podróży, które Gruszka-Zych jako reporterka często odbywa. Są to zapiski na marginesie, to, co nie mieści w tekstach dziennikarskich, ale dotyczy doświadczenia wszystkich wyruszających w drogę i szukających sposobów na odnowienie  swojego spojrzenia. A wszystko to napisane z czułością i uważnością wobec zatrzymanych w wierszach ludzi i świata.

Barbara Gruszka-Zych poetka, dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, zajmuje się krytyką literacką. Specjalizuje się w reportażach i wywiadach. Laureatka nagród poetyckich i dziennikarskich. W 2012 roku za rozmowę z Wojciechem Kilarem „Harmonia ducha” otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. M. Łukasiewicza.

„Czytając tomik Barbary Gruszki-Zych, miałam szczególne poczucie naturalnego związku jej poezji z jej życiem.Ten ujmujący stosunek do poezjomania, pełen bezpośredniości, nieskalany pretensjami do świata, sprawia, że wiersze te czytamy jak rozmowę z autorką o tym, co jej bliskie.”  
Julia Hartwig [źródło]

Barbara Gruszka-Zych otrzyma Nagrodę im. ks. Twardowskiego za rok 2014. Kapituła doceniła w ten sposób tomik poezji pt. „Koszula przed kolana”. Nagroda zostanie wręczona w Domu Literatury w Warszawie 31 maja o godz. 17.00, tj. w przeddzień setnej rocznicy urodzin ks. Twardowskiego.[źródło] * * *
słyszę jak mówisz że kochasz
ciepłymi dotknięciami warg
torbą którą wyjmujesz mi z dłoni
zdjętym z serca kamieniem

O  książce "Mój Poeta" Barbary Gruszki-Zych pisałam w opinii: Zapinając kolczyki dla Miłosza.
Strona poetki na Wikipedii jest tutaj: Barbara Gruszka-Zych. 
Barbara na Facebooku.


Z Basią na Targach w Krakowie (promocja tomiku Koszula przed kolana)

40/2015