czwartek, 26 marca 2015

3 razy M

Marta, Maria i Magdalena poznały się w dzieciństwie. Przebywały wtedy w prewentorium. Odnalazły się po latach, aby odnowić przyjaźń i dokonać pewnego tajemniczego rytuału. Co to jest i dlaczego podjęły to postanowienie, czytelnik dowiaduje się na samym końcu książki. Dzięki temu oczekiwanie na odgadnięcie sekretu podtrzymuje napięcie. 
W międzyczasie towarzyszymy kobietom i poznajemy ich życie, które ułożyło się lepiej lub gorzej. Obrazy ze współczesności przeplatają się ze zgrabnie wplecionymi wspomnieniami z dzieciństwa. 
Język książki jest prosty, nieskomplikowany. Przy całkiem zgrabnej konstrukcji i konsekwentnej realizacji fabuły, ta skromna warstwa językowa chwilami przeszkadza. Kiedy czytałam wspomnienia dorosłych kobiet z czasów dziecięcych, napisane tak prostym językiem, miałam wrażenie, że czytam książkę dla dzieci w wieku 7-10 lat, ale może jest to celowy zabieg literacki, mający oddać odczucia dziecka? Niemniej szkoda mi, że autorka nie wzbogaciła warstwy językowej książki w partiach współczesnych, gdy bohaterki były dorosłe.
Imiona bohaterek są ogromnie do siebie podobne, muszę przyznać, że myliły mi się. Kiedy karciłam siebie w myślach za roztargnienie odkryłam, że one myliły się także redaktorowi i korektorowi. Wytropiłam miejsca, gdzie akapit dotyczy jednej z pań, a nagle pojawia się imię innej i bardzo możliwe, że to błędy korektora, a nie autorki spowodowały zamieszanie.
Można poczytać, dobre książka, ale zachwytów, które spotkałam w sieci nie podzielam. Myślę, że stać Autorkę na więcej :)

Karminowy szal [Joanna Chmielewska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Karminowy szal
Wydawnictwo MG
data wydania 17 kwietnia 2013
ISBN 9788377791387
liczba stron 240

35/2015
WYZWANIA
KLUCZNIKI na marzec 2015
2. Coś czerwonego
3. Przecinek i kropka