czwartek, 26 lutego 2015

Money, money...


Historia teleturnieju, w którym bohater książki Ram Mohammad Thomas wygrywa miliard rupii odpowiadając prawidłowo na dwanaście pytań, stanowi pretekst do zaprezentowania nam dwunastu opowiadań. Każde z nich wyjaśnia czytelnikowi, skąd ubogi sierota znał odpowiedź na pytania o najmniejszą planetę układu słonecznego, rok, w którym znana hinduska aktorka otrzymała nagrodę, tytuł dramatu Szekspira i wiele im podobnych, jak i to, w jaki sposób nauczył się biegle władać językiem angielskim z najczystszym brytyjskim akcentem.  
Dwanaście niesamowitych historii, które pokazują nam Indie, jakich na próżno by szukać w turystycznych przewodnikach, dwanaście opowieści o ubogiej warstwie społeczeństwa, która usiłuje utrzymać się na powierzchni życia. Poszczególne historie mogą stanowić odrębne całości, gdyż każde opowiadanie zakończone jest zaskakującą puentą. Łączy je postać głównego bohatera, który snując te opowieści stara się przekonać swoją prawniczkę, że jest niewinny. 

Vikas Swarup
Ram Mohammad Thomas został bowiem aresztowany za rzekome oszustwo w teleturnieju. Rzekome, bo swoimi wspomnieniami udowadnia nam, że jest inaczej. A przy okazji prowadzi nas do tanich czynszówek ze wspólną toaletą (nazywają się chawl), do bogatych domów białych, gdzie pracuje jako służący i do sierocińców. Razem z nim jedziemy pociągiem lub autobusem, który napadają bandyci, uciekamy przed policją i złymi ludźmi, od których wokół się wprost roi. I bardzo, ale to bardzo chcemy, żeby ten miły chłopak wykaraskał się ze swoich kłopotów, a dobro, którym tak szczodrze obdarza innych, wróciło do niego po stokroć. 
Czy tak się stanie?


Kto wygra miliard
Autor: Vikas Swarup
tytuł oryginału Q & A
wydawnictwo Prószyński i S-ka
data wydania 2006 (data przybliżona)
ISBN 8374693592
liczba stron 238

22/2015
Vikas Swarup jest indyjskim dyplomatą: pełnił funkcje w placówkach w Turcji, Stanach Zjednoczonych, Etiopii i Wielkiej Brytanii. Obecnie pracuje w Ministerstwie Spraw zagranicznych w Nowym Delhi. [z okładki, Prószyński i S-ka, 2005]

Na podstawie książki powstał film Slumdog. Milioner z ulicy, który wszedł do kin w 2008 roku. [źródło]

24/2015

*  *  *