czwartek, 8 stycznia 2015

Morderstwo niedoskonałe

Autorkę książki przedstawiłam już na moim blogu, gdy pisałam o tomie opowiadań pokonkursowych "Wrocławskie zaułki"Agnieszka Krawczyk jest jedną ze „Zbrodniczych Siostrzyczek”, absolwentką filologii polskiej UJ, mieszka w Krakowie. 
W opisie wydawnictwa SOL możemy przeczytać, iż " przez wiele lat pracowała jako redaktorka w kilku krakowskich wydawnictwach, aż wreszcie stwierdziła „ja też potrafię” i napisała książkę, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa SOL."
I tak również, "po krótce", wygląda fabuła powieści, oczywiście okraszona niesamowitymi wydarzeniami oraz ogromnym poczuciem humoru Autorki.

Otóż czwórka przyjaciół, a także współpracowników w małym wydawnictwie: Adela, Marta, Marek i Mizera, otrzymują od szefa zadanie - jest nim wydanie powieści niejakiego Zenona Kusibaby. Wszystko byłoby dobrze, gdyby Adela uprzednio nie zakwalifikowała dzieła jako gniota do odrzucenia i nie "zarchiwizowała", czyli przepuściła przez niszczarkę. Próby zdobycia innego egzemplarza przynoszą połowiczne korzyści, bowiem udaje się zdobyć tylko część maszynopisu. Przyjaciele wpadają na karkołomny pomysł, a także postanawiają odnaleźć autora. Lecz on najwyraźniej...zaginął. A być może nie żyje.


Morderstwo niedoskonałe [Agnieszka Krawczyk]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Agnieszka Krawczyk z humorem wplata w treść powieści mnóstwo aluzji do obecnie popularnych książek i filmów oraz wydarzeń okołoliterackich, jak choćby manię wydawania poradników na każdą dziedzinę życia czy wysyp konkursów literackich. Każdy rozdział kończy notka pt. "Z encyklopedii absurdów Adeli", zawierająca treść informacji prasowej. Adela bowiem kolekcjonowała niezwykłe doniesienia, na przykład: "Policja rosyjska aresztowała moskiewską fryzjerkę, która przez dwa dni więziła w swoim zakładzie niedoszłego rabusia i wykorzystywała go seksualnie."
"Morderstwo niedoskonałe" to świetny relaks po ciężkim dniu!

4/2015

POLACY NIE GĘSI III

 

 


 
 Pod tym postem można wybierać książkę na luty: 1) Korekty - Johnatan Franzen
2) Nauczycielka muzyki - Janice Y. K. Lee
3) Prochy Angeli (inny tytuł to: Popiół i żar) - Frank McCourt
4) I rzeczywiście -  Frank McCourt  (trzeci tom pt. "Nauczyciel" już przeczytałam)
5) Opowieści starego Kairu - Nadżib Mahfuz
6) Chet i Bernie na tropie - Spencer Quinn
7) Sońka - Ignacy Karpowicz
8) Zaczyn o Zofii i Oskarze Hansenach -  Filip Springer
9) Czytelniczka znakomita - Alan Bennet
10) Lala - Jacek Dehnel
11) Morderstwo niedoskonałe - Agnieszka Krawczyk - przeczytana w styczniu
12) Magiczne miejsce - Agnieszka Krawczyk