piątek, 2 stycznia 2015

Uwikłanie - Nowy rok z Szackim

Nowy rok rozpoczęłam w towarzystwie dwóch, fascynujących mężczyzn - mojej Drugiej Połowy i Teodora Szackiego. 
Napiszę krótką notkę o tym drugim :)
Prokurator, czyli "utrzymanek budżetówki" jak określił to jeden z drugoplanowych, aczkolwiek istotnych bohaterów, to mężczyzna niezwykle przystojny i ubierający się...no właśnie...:
"- Widzę, że lubi się pan ubierać schludnie - powiedział, wskazując na jego garnitur.
- Wolę określenie: elegancko.
Uśmiechnął się.
-Elegancja zaczyna się od dziesięciu tysięcy. Pan jest schludny." [str. 254]
Zatem prokurator rejonu Warszawa-Śródmieście, który "bez względu na pogodę miał na sobie garnitur i krawat, bo był prokuratorem, a nie dostawcą do warzywniaka." i pozwalał sobie na jeszcze jedną ekstrawagancję - wielkiego, starego citroena z dwu i półlitrowym silnikiem. Poza tym, jak większość obywateli zamawiał w barze tanie jedzenie, mieszkał w ciasnej kawalerce i pod koniec miesiąca finansowo gonił w piętkę. To właśnie te obyczajowe smaczki przyciągają do trylogii Zygmunta Miłoszewskiego Francuzów, którzy nie mogą się nadziwić, że urzędnik państwowy tej rangi musi liczyć każdy grosz. Czy łatwo skorumpować takiego urzędnika? Czy Szacki ma swoją cenę?
Jakie wrażenia mają Francuzi po lekturze kryminałów Miłoszewskiego dowiedziałam się od samego autora na spotkaniu w Krakowie podczas Targów 2014, gdzie ową trylogię nabyłam i otrzymałam autograf na tomie "Gniew".
Tytuł "Uwikłanie" odnosi się do psychoterapeutycznej metody ustawień Berta Hellingera, którego zdanie "Nie ma złych, są tylko uwikłani", autor zacytował na początku książki.
Polecam ten dobry kryminał, który jest tłumaczony na inne języki, m.in. francuski i angielski. Podobnie jak kryminały skandynawskie zawierają rys charakterystyczny dla rejonu, gdzie powstają, tak i w "Uwikłaniu" mamy rys polski, wątki, których w innym kraju nie ma. Książka przyciąga zatem czytelników nie tylko sprawnie poprowadzoną fabułą, ale i tzw. tłem obyczajowym.

Uwikłanie [Zygmunt Miłoszewski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Zygmunt Miłoszewski, "Uwikłanie", wyd. W.A.B., 2013, wyzwanie: POLACY NIE GĘSI III


1/2015