wtorek, 25 sierpnia 2015

Zbrodnia w szkarłacie - Katarzyna Kwiatkowska


Zbrodnia w szkarłacie
Jan Morawski, a raczej powinnam powiedzieć, Katarzyna Kwiatkowska, powraca w wielkim stylu, przebijając wysoko świetną "Zbrodnię w błękicie". 
Autorka zaprasza nas do szlacheckiego dworku w Wielkopolsce, na przełomie wieków, pod pruskim zaborem. To znak rozpoznawczy pani Kwiatkowskiej, a jednocześnie uzupełnienie historii Polski, bo mam wrażenie, że o życiu pod tym zaborem mówiło się w szkole mniej, w porównaniu z zaborem rosyjskim. Zapewne, to sprawa literatury, którą czytaliśmy w ramach lektur.
W Jeziorach trwają przygotowania do ślubu jedynaczki, Heleny. Imię znamienne, konkurentów jest więcej niż jeden. Jeszcze bardziej gorączkowe są poszukiwania skarbu dziadka, ponieważ panna nie ma ...posagu. Jeziory toną w długach.
Skarbu jak nie było, tak nie ma, ślub i wesele trzeba odwołać, ostatnią "deską ratunku" jest samozwańczy detektyw Jan Morawski, którego poproszono o pomoc w poszukiwaniach. Czas nagli. Pada strzał. Śmiertelny. 
Intryga zawiązana jest po mistrzowsku, autorka zwodzi nas wielokrotnie, kluczy, podrzuca tropy, aby na końcu pokazać nam a kuku! A przecież wszystko, co było potrzebne do rozwikłania zagadki, podała nam na tacy! 
Drugim znakiem rozpoznawczym książek Katarzyny Kwiatkowskiej są nawiązania do literatury. Tropienie ich to druga, niesamowita przyjemność. Aż sobie zacytuję Fiodora Dostojewskiego Z mądrym człowiekiem to i pogadać ciekawie. Bo też i przypominają mi się rodzinne rozmowy, jakim przysłuchiwałam się w dzieciństwie młodszym i starszym, bywając z wizytą w Wielkopolsce u bliskich krewnych (nie w dworku, w mieszkaniu ;)).
Wspomnę jedynie, jeśli chodzi o literackie nawiązania, o "Trylogii" Sienkiewicza oraz, w obliczu szykującego się ślubu, o "Weselu" Wyspiańskiego, w sensie bardziej i mniej dosłownym, aż po mocne przesłanie, które pojawia się, niezależne od wątku kryminalnego.
Właśnie to przesłanie, miejsce akcji i okres historyczny, który pani Kwiatkowska wybrała tworzą interesujący komentarz do dziejów naszego narodu, a także są aluzją do współczesności. 

Zilustruję to cytatem:

Bo my, Polacy, za bohaterów uważamy spiskowców czy emigrantów. A knuć po kątach albo uciekać jest najprościej. Trudniej zostać na miejscu, zacisnąć zęby i wziąć się do pracy.

Jeśli do tego zdradzę, że spotykamy w dworku galerię interesujących typów, słyszymy błyskotliwe dialogi, a humor sytuacyjny nie ustępuje im miejsca, to chyba rozumiecie już mój zachwyt nad "Zbrodnią w szkarłacie". 

Zbrodnią zaś największą, jest nieprzeczytanie tej książki!

Zbrodnia w szkarłacie [Katarzyna Kwiatkowska] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Zbrodnia w szkarłacie
data wydania 12 sierpnia 2015
ISBN 9788324034918
liczba stron 400


Katarzyna Kwiatkowska

Katarzyna Kwiatkowska

Autorka kryminałów retro, tłumaczka Elizabeth Gaskell. Za debiut, – Zbrodnia w błękicie – nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, otrzymała specjalne wyróżnienie zasiadającej w jury Janiny Paradowskiej. Recenzenci przyrównują styl pisania Kwiatkowskiej do Agathy Christie, podkreślając jednocześnie, że jest ona świetną pisarką, a nie tylko naśladowczynią.(...)
Poznanianka z urodzenia i wychowania: w domu wpojono jej wielkopolski kult oszczędności i pracy, a także szacunek dla czasu. Zafascynowana dworami wielkopolskimi, kulturą i tradycjami ziemiaństwa.(...)
Pisanie książek o przygodach Jana Morawskiego zawsze zaczyna od lektury opracowań historycznych, dokumentów źródłowych, nierzadko wyrusza w podróż po Wielkopolsce w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca dla swoich historii.[źródło]

82/2015

POLACY NIE GĘSI III
10 komentarzy:

 1. A przede mną ciągle "Zbrodnia w błękicie".

  OdpowiedzUsuń
 2. No to popełniłam zbrodnię, bo nie znam twórczości autorki... Brzmi ciekawie, kusisz pięknie... Hmmm... wszystkie tomy mają w sobie kolory? Ile jest części? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, jest tylko "Zbrodnia w błękicie" i "Zbrodnia w szkarłacie", pozostałe dwie to "Abel i Kain" oraz "Zobaczyć Sorrento i umrzeć". Tomy łączy osoba detektywa, a czytać je można w dowolnej kolejności. W "Zobaczyć Sorrento i umrzeć" detektywem jest pewna dama, znajoma - powiedzmy - detektywa.
   To są powieści detektywistyczne w stylu Agathy Christie, ale na naszym gruncie, akcja dzieje się w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX wieku pod pruskim zaborem.
   Polecam gorąco!

   Usuń
  2. Czuję oświecona :D Szkoda, że kolorów tak mało... hihi Ale skoro napisałaś poniżej, że szkarłat lepszy to wpisuję na LC :)

   Usuń
  3. Wątek kryminalny dużo lepiej poprowadzony, ale pozostałe sprawy podobnie doskonałe. Według mnie oczywiście.

   Usuń
 3. Wchłonęłam historię na raz!
  Niesamowity kryminał! :D
  Czekam na więcej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A inne kryminały pani Kwiatkowskiej czytałaś? Rozmowa z autorką, na Twoim blogu jest doskonała :)

   Usuń
 4. "Zbrodnię w błękicie" czytałam i byłam zachwycona. Za resztę też się zabiorę... kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tobie, wielbicielce Agatki polecam gorąco "Zbrodnię w szkarłacie" jako must read. Według mnie, leży na wyższej półce od "Zbrodni w błękicie". Jeśli więc byłaś zachwycona błękitem, to szkarłat wprawi Cię w stan uniesienia! ;)

   Usuń