niedziela, 1 lutego 2015

Stosiki topnieją.... "Magiczne miejsce" i inne

Tytułowe magiczne miejsce znajduje się na głuchej polskiej wsi i ma wygląd dworku, który nabył niejako przez przypadek pracujący w ministerstwie Witold Mossakowski. Jak to zazwyczaj w tego typu opowieściach się dzieje, decyzja ta zmieniła życie głównego bohatera. 

Rzecz jasna, na lepsze :) 

Książka tchnie ciepłem i humorem,  liczni mieszkańcy wsi Ida wzbudzają szczerą sympatię czytelnika, a mnożące się tajemnice i zagadki, na które Witold trafia podczas remontu dworu, nadają opowieści smaczku. Oczywiście jest i piękna kobieta, wcale nie taka zaściankowa, jak by się mogło wydawać, bo wieś polską, nawet bez internetu i z kiepskimi drogami, zamieszkują wykształceni ludzie, a już na pewno mający dobre serca.

Po raz kolejny jestem pod wrażeniem erudycji Agnieszki Krawczyk, bo to przecież ona, jako autorka, wkłada w usta bohaterów literackie skojarzenia, podbijając tym samym poziom rozmów między bohaterami bardzo wysoko. W "Magicznym miejscu" motywem przewodnim jest "Moby Dick" Hermana Melville'a, ale aluzje i odniesienia pojawiają się nie tylko wobec tej książki. 

Agnieszka Krawczyk

Ta lekka powieść na zimowy wieczór lub wakacyjny odpoczynek to jednocześnie uczta dla moli książkowych, którzy w rozmowach bohaterów odnajdują nawiązania do znanych dzieł literackich. Sprawia to, że "Magiczne miejsce" plasuje się znacznie wyżej niż gros lekkich czytadeł z optymistycznym zakończeniem i humorystycznym spojrzeniem na świat, będących lekarstwem na szarzyznę codziennego życia.  

Ta książka ma po prostu klasę!

Magiczne miejsce [Agnieszka Krawczyk] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Magiczne miejsce                                                   Prezent od Aine, dziękuję :)
Wydawnictwo SOL
data wydania 3 czerwca 2010
ISDN 9788362405077
liczba stron 286

*   *   *Jest to kontynuacja książek "Hera moja miłość" i  "Lot komety", wydana w nowej szacie graficznej i przez Wydawnictwo Ezop. Książkę dostałam jako gratis na Targach książki w Krakowie. Bohaterowie poprzednich tomów: Grażyna, Kamil, Kometa i Jacek układają sobie życie na nowo.Bohaterami są ludzie młodzi, ale dorośli, dlatego nieco dziwi mnie zaliczenie tej książki do kategorii dziecięco-młodzieżowej. Może dlatego, że te kategorie są połączone. 
Do treści tomu pasuje cytat, który z niego pochodzi: " Słowa się rozsypują, układają w nowe." Tak, jak w życiu.
 

Demony na smyczy   

Anna Onichimowska 

Wydawnictwo: Ezop
rok wydania: 2014
Kategorie: dla młodzieży
ISBN: 978-83-64600-02-9
stron: 172  

15/2015

WYZWANIA

POLACY NIE GĘSI III

 

Co mam dla Was przeczytać?

  

12 książek na 2015 rok  

 

KLUCZNIK 

 


5 komentarzy:

 1. Ale masz tempo! :)
  Cieszę się, że Magiczne miejsce się podobało. No to teraz pora na Dolinę :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopisałam, że od Ciebie, przepraszam, że zapomniałam :)
   "Dolina..." nie przeszła w głosowaniu na luty, ale kto wie.... :)
   Tak, tempo w styczniu było niezłe, ale koniec tego dobrego, koniec ferii i rozpusty czytelniczej też.

   Usuń
  2. Ojoj! Przecież ja nie dlatego piszę :( Naprawdę się cieszę, a nie dopominam o wzmianki..

   Udanego lutego mimo wszystko! :))

   Usuń
  3. Stosik lutowy już niemal gotowy i całkiem smakowity :) "Dolina..." dołączyła, bo pasuje do klucznika (ja teraz czytam według systemów wyzwaniowych). Oby czasu wystarczyło :)

   Usuń
 2. "Dziewczyna z aniołem" to książka pani Agnieszki którą przeczytałam i niestety nie przypadła mi do gustu, ale na "Magiczne miejsce"mam ochotę :)

  OdpowiedzUsuń