wtorek, 16 grudnia 2014

Liebster po raz drugi i trzeciZabawa blogowa dotarła i do mnie. Zostałam wyróżniona nominacją przez  
Magdalenę Jastrzębską i Olę
To już są druga i trzecia nominacja!

Bardzo Wam dziękuję :)Najpierw odpowiem na pytania Magdaleny Jastrzębskiej, która prowadzi blog  

zdjęcie profilowe Magdaleny Jastrzębskiej na blogu


1. Czy planując świąteczne prezenty wiesz już ile kupisz książek (jako podarunki dla rodziny czy przyjaciół)?
Tak, wiem ;)

2. Czy przeczytałaś/eś "Pana Tadeusza" od przysłowiowej "od deski do deski"? 
Tak! W liceum. Uwielbiam „Pana Tadeusza”, znałam na pamięć obszerne fragmenty, ale całości się nie nauczyłam.

3. Jak reagujesz na książkę, którą określono mianem "bestseller"? Raczej ostrożnie czy poszukujesz, by natychmiast przeczytać?
Bardzo ostrożnie. Niekiedy tak bardzo, że dopiero po czasie przekonuję się, że akurat ta pozycja, nie była wcale kiepska :)
 

4. Czy książki historyczne powinny być ilustrowane? 
Wolę, jeśli są ilustrowane. To dla mnie zaleta i dodatkowa wartość, bo nie są to ilustracje typu „sztuka dla sztuki”, lecz często fotografie obrazów lub rzeźb, które przedstawiają opisywane wydarzenie historyczne lub osobę. Pełnią rolę dokumentacji quasi fotograficznej.
Powinnam napisać, że powinny być ilustrowane bezwzględnie!
Podobnie jak książki przyrodnicze :)

5. Czy okładka ma wpływ na to, że będąc w księgarni wybierasz właśnie tę, a nie inną książkę do przejrzenia, ewentualnie zakupienia?
Tak! Niestety!
Niestety, bo potem, bywa, że żałuję. A zupełnie przypadkiem przeczytałam wygraną w konkursie świetną książkę Urszuli Jaksik „Zaułek szczęścia”, po którą przez niefortunną okładkę, nigdy bym nie sięgnęła.

6. Jakich informacji, przemyśleń nigdy nie napisałabyś/napisałbyś na swoim blogu?
Prywatnych, osobistych.

7. Pożyczasz książkę, po czasie zostaje Ci oddana w nie najlepszym stanie fizycznym. Jak reagujesz?
Darowuję nieszczęśnikowi życie, ale więcej książki ode mnie nie dostanie :)
Niech nikogo nie zmyli fakt, że nie mam piany na ustach i nie komentuję sytuacji. Ja się po prostu rozmywam w sinej mgle, z ignorowaniem telefonów włącznie :)


8. Czy marzysz o swojej prywatnej biblioteczce z prawdziwego zdarzenia. Jedno pomieszczenie w domu/mieszkaniu przeznaczone tylko na książki?
Nie muszę marzyć, mogę mieć taką biblioteczkę w każdej chwili. Zastanawiam się tylko nad sensem tworzenia oddzielnego pokoju z książkami. A w innych pokojach co? Puste półki? W zimie pewnie w bibliotece byłby zakręcony kaloryfer, więc drapnęłabym tomisko i chodu do ciepłego pokoju z komputerem, sypialni czy kuchni.
Wolę mieć książki w każdym pomieszczeniu, z letnim domem włącznie. Myślę, że sąsiedztwo szafy z pościelą czy ręcznikami książkom nie przeszkadza. Nie skarżyły się do tej pory :)

9. Twoje najciekawsze spotkanie czytelnicze w tym roku (wydarzenie, w którym brałaś/eś udział, "spotkanie" z bohaterem, odkrycie nowego autora).
Zdecydowanie spotkanie promocyjne towarzyszące wydaniu polskiego przekładu książki „Na całym świecie tylko Ona. Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego”. Obecna była autorka, Dagmar von Gersdorff, goście o krwi błękitnej - potomkowie dawnych sąsiadów księżniczki Elizy, rzecz miała miejsce  w pałacu w Bukowcu, relacja TUTAJ. To było spotkanie na europejskim poziomie jeśli chodzi o formę i przygotowanie plus piękna oprawa: poczęstunek, stroje z epoki, koncert muzyki poważnej. Książka jest pięknie, starannie wydana, a jej lekturę mogę nazwać spotkaniem z bohaterami: księżniczką Elizą, księciem Wilhelmem Pruskim, Antonim Radziwiłłem i ich bliskimi. Zafascynowała mnie ich historia.

10. Przed Tobą 8 godzin lotu samolotem. Jaka książka będzie Ci towarzyszyć?
W samolocie kryminał lub sensacja, najlepiej w postaci audiobooka. To nie jest miejsce na poważną literaturę.
8 godzin powiadasz? Czuję, że powinnam zabrać książkę do nauki angielskiego ;)

11. Czy korzystasz z bibliotek cyfrowych?
Jeszcze nie, ponieważ mam ogromne zaległości w czytaniu książek papierowych i ebooków na czytniku. Nie mam więc, na razie potrzeby.
To znaczy bujam teraz, bo korzystam przecież z JBC (Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej), gdy przeglądam stare roczniki czasopism, których nie mam, a znajdują się w zbiorach. 


 Teraz odpowiem na pytania Oli, która 
prowadzi blog  

1. Która książka kojarzy Ci się z Twoim domem rodzinnym?
Pierwsze skojarzenie to trzynastotomowa encyklopedia oraz wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego! :)
Moi rodzice subskrybowali pozycje z Klubu Interesującej książki (KIK), strony wielgaśnego Atlasu Świata i trzynastotomowej encyklopedii. Poza tym fascynowały mnie Dzieła Wszystkie Szekspira włożone do kartonowego pudła tak, że widać było grzbiety, a kartki nie kurzyły się. I wcale to nie jest gruby zestaw, bo owe tak troskliwie ukryte kartki to cieniuteńki pergamin, tak przezroczysty, że niemal widać tekst z odwrotnej strony. 

2. Czy pamiętasz ten moment, gdy stwierdziłaś/eś, że książki to Twoja największa pasja?
Nie :) Ja to mam wrodzone :)

3. Jaką pełnisz rolę w blogosferze?
Szeregową :)

4. Czym pisarz może Ci naprawdę zaimponować?
To zależy od autora, jeden świetnie skonstruowaną akcją, inny ciekawymi postaciami, jeszcze inny wnikliwym studium psychologicznym postaci. 

5. Czy jest taka książka, której nie pozwoliłabyś /nie pozwoliłbyś przeczytać swemu dziecku?
Nie. Mam dorosłe dzieci, zatem to nie miałoby sensu.

6. Którą z Twoich książek uważasz za najpiękniej wydaną?
Piękne wydania nie są dla mnie fetyszem, ponieważ czytam także książki na czytniku. Owszem, podobają mi się, doceniam je, ale zaraz włącza mi się praktyczne myślenie: dużo waży, dużo kosztuje itp. Na przykład niektóre przewodniki. Piękne, ale targać takiego kloca to nie wiem czy bym chciała. 
Owszem, mam książki wydane pięknie, bo jest to ich istotą. To są wydania albumowe.

7. Który współczesny pisarz/pisarka polski według Ciebie rokuje największe nadzieje?
Filip Springer i Zygmunt Miłoszewski.


8. Którą książkę przeczytałaś/eś najwięcej razy i dlaczego do niej wracasz?
Teraz nie mam takich książek, ale mam zamiar wrócić do kilku. Kiedyś, do około trzydziestego roku życia, raz w roku czytałam "Anię z Zielonego Wzgórza". Wcześniej "Quo vadis", kilka razy i "Grę w klasy", której układ sprzyjał czytaniu jest od nowa na różne sposoby.

9. Jaki humor Cię śmieszy? Czy pamiętasz jakąś naprawdę zabawną scenę książkową?
Lubię czarny humor i angielskie poczucie humoru, aż po absurd w stylu Monty Pythona, a w literaturze Świat Dysku Terry Pratchetta i trylogię w pięciu częściach Douglasa Adamsa „Autostopem przez Galaktykę”.
10. Która książka w tym roku zrobiła na Tobie największe wrażenie?
 Jedna? 
Będzie ciężko.
Ty mnie pytaj o jedną w miesiącu, a nie w roku :)
"Tajemniczy pan Quin" Agathy Christie. Ale także "Lewa strona życia" (autorka: Lisa Genova), "Bezsenność w Tokio" Marcina Bruczkowskiego, "Zapiski oficera Armii Czerwonej" Sergiusza Piaseckiego,  "Na całym świecie tylko Ona: Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego" Dagmar von Gersdorff.


11. Książka, którą chciałabyś/ chciałbyś znaleźć pod choinką?
Dzisiaj serię o Flavii de Luce Alana Bradleya :) A jutro to nie wiem :)
Może trylogię, którą rozpoczyna tom "Niepokorne: Eliza" Agnieszki Wojdowicz albo "Stulecie winnych: Ci, którzy przeżyli" Ałbeny Grabowskiej?


Teraz moje nominacje i moje pytania:

PYTANIA

1. Czego jako bloger oczekujesz od autorów recenzowanych przez siebie książek? Czego jako autor oczekujesz od blogerów, recenzujących napisane przez Ciebie książki?

2. Czego poszukujesz, co cenisz w książkach polskich autorów/-ek? Co jest unikalne?

3. Czego, według Ciebie, brakuje w polskiej literaturze (gatunek, element konstrukcji lub stylu, pazura, mocnych zakończeń etc, etc)?

4. Którą z przeczytanych lub także recenzowanych przez Ciebie książek chciałabyś/-chciałbyś zobaczyć sfilmowaną? Dlaczego?

5. Twoja "perełka" - książka, o której nikt nie pisał na blogach, a Ty ją dla innych odkryłeś/-aś?

6. Jaki jest według Ciebie największy, przereklamowany, blogowy bestseller, książka, która na blogach ma wysokie oceny i świetne recenzje, a Ciebie rozczarowała (co nie musi oznaczać, że jest złą książką)? 

7.  Czy bierzesz udział w konkursach blogowych? Czy je organizujesz? Jakie masz zdanie na ich temat?

8. Kanon lektur szkolnych - to element polityki,  zachęta do czytania, rozszerzenie wiedzy z historii, a może coś jeszcze? Jaką rolę spełnia i jaką, według Ciebie, powinien pełnić?

9. Którą z lektur z obecnego (lub aktualnego w Twoich czasach) kanonu lektur usunąłbyś/-łabyś bezwzględnie i dlaczego?

10.  Z którym bohaterem z przeczytanych (lub napisanych przez siebie) książek chciałbyś/-łabyś się spotkać? Dlaczego? (zakładamy, że opcja "100% bezpieczeństwa" jest włączona).

11. Gdy pada śnieg, choinka świeci a z kuchni dobiega zapach pierniczków, wtedy zazwyczaj sięgasz po książkę z półki. Jest to....?

 
O odpowiedź na moje pytania poproszę osoby (alfabetycznie):

oraz każdego, kto ma na to ochotę :)