czwartek, 31 lipca 2014

Dom pełen niespodzianek

Spróbujcie sobie wyobrazić, że kupujecie grunt pod budowę domu. Sami projektujecie ów dom, gdyż sprawia wam to radość, wprowadzacie się i … widzicie, że przez połowę posesji – podjazd, salon i basen biegną pięciorzędowe zasieki z drutu kolczastego. Jesteście odcięci od własnej kuchni, w drugiej części domu szarogęsi się piękna kobieta w skąpym bikini, warczy na was i macha wam przed nosem wyrokiem sądowym, zakazującym wstępu na jej teren.
Pędzicie wyjaśnić sytuację i dowiadujecie się, że Loring Carson, który sprzedał wam grunt i jako przedsiębiorca budowlany zbudował dom, po prostu Was oszukał. Połowa terenu bowiem należała do jego żony Vivian.
Ponadto, przedsiębiorczy mężulek wniósł sprawę do sądu o rozwód z powodu niewierności żony na co, jak mniemał, posiadał dowody.

Sędzia Goodwin wydał w sprawie podziału majątku osobliwy wyrok. Świadom niedorzeczności swojej decyzji, chciał zmusić niefortunnego nabywcę feralnej nieruchomości, Morleya Edena, do działań, które pozwoliłyby wyciągnąć na światło dzienne to, co według sędziego, Lorig Carson ukrywał.

Sprawa nabiera innej wagi, gdy na scenie pojawia się nieboszczyk.

Akcja dzieje się naprzemiennie w Los Angeles i Las Vegas, gdzie łatwo zdobyć wytłumaczenie dla nagłego napływu gotówki. Ot, niespodziewany fart w kasynie.


Ostateczna rozgrywka odbywa się na sali sądowej. Prokurator, krok po kroku pogrąża klienta Masona, a samego prawnika zagania do narożnika. Adwokat postanawia zagrać va bank!

Niewiarygodna inteligencja Perry’ego Masona po raz kolejny pozwalać rozwikłać bardzo skomplikowaną zagadkę, czyniąc zadość sprawiedliwości, a czytelnikowi dostarczając mnóstwo dobrej rozrywki.

Zachęcam do podążenia za Perrym Masonem do Las Vegas, gdzie pewne młode damy wprowadzą nas w tajniki wygrywania fortuny w kasynie, albo do pięknej willi, przedzielonej drutem kolczastym, gdzie nad basenem paradują zgrabne modelki w strojach bikini.

Świetna lektura na lato, lub długie jesienne wieczory, do pociągu i do kolejki, na popołudnie przy kawie, co tam dużo mówić – po prostu świetna lektura i już!


Sprawa podzielonego domu

Tłumaczenie Agnieszka Bihl
tytuł oryginału: The Case of the Fenced-In Woman
Wydawnictwo Dolnośląskie
data wydania 2000 (data przybliżona)
ISDN 8370237975
liczba stron 218Wyzwania czytelnicze:
1. Tomisko NIEopasłe
 2. Tytuł w trzech słowach