niedziela, 6 lipca 2014

Zero Barier – zamki, ruiny i legendy


"Rafał Gręźlikowski, niestrudzony rowerzysta po amputacji nogi, tropiciel zamkowych historii udaje się 7 lipca br na niezwykłą wyprawę życia, szlakiem zamków na Węgrzech i Słowacji." [źródło]

 Więcej informacji, a także relację z wyprawy będzie można śledzić TUTAJ

"Przez kilka tygodni, wspinając się samotnie wraz z rowerem na szczyty gór, śpiąc pod namiotem, podróżując z ciężkim ekwipunkiem Rafał chce zdobyć kilkanaście zamków, by skończyć ostatecznie wyprawę w Wiśle. Na trasie jego wyprawy znajdą się m.in.: Zamek Holloko, Zamek Somoska, Zamek Boldogko, Zamek Krasna Horka, Zamek w Bojnicach,  Zamek w Czachcicach (najciekawszy z zamków na trasie, znajdujący się na Słowacji, uważany niegdyś na całkowicie niedostępny, obecnie okrzyknięty najbardziej upiornym zamkiem w tej części Europy)." [źródło]

Stronę pana Rafała Gręźlikowskiego Zamki, ruiny i legendy, na facebooku, zna wielu z nas. Lubię, gdy niemal codziennie pojawiają się na "moim facebooku" piękne zdjęcia pana Rafała.  Dlatego, gdy tylko dowiedziałam się, że wydał album ze zdjęciami, legendami oraz swoimi wierszami, natychmiast go kupiłam. Chcę go teraz Wam zaprezentować, w przededniu wielkiej wyprawy tego niezwykłego człowieka.

Album, do kupienia choćby w księgarni Wydawnictwa SONAR, prezentuje efekt wypraw rowerowych autora do piętnastu zamków na terenie Polski. Oczywiście najpierw odszukałam mój ulubiony Zamek Grodziec, znajdujący się niedaleko Złotoryi. Moja miłość do zamku w Grodźcu nie znajdowała zrozumienia u moich córek i kiedy planowałam pokazać go kolejnym gościom, którzy wpadali do nas z wizytą, nagrałam program telewizyjny o historii zamku. "Wspaniale!" - mówiłam "najpierw obejrzymy film, a potem pojedziemy do Grodźca!".

Film zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, na pewno "przypadkowo" na nim została nagrana jakaś bajka :)
Teraz mam wspaniałe zdjęcia Grodźca, "Legendę o rycerzu i zakonnicy" i wiersz "Kamienne czekanie".

 Bolczów to kolejny dolnośląski zamek, którego malownicze ruiny zostały uwiecznione w albumie, a z nimi "Legenda o tajemniczym kuszniku".

 To piękne zdjęcie po prawej stronie, rozlokowane na obu stronach książki, ukazuje zamek w Radzyniu Chełmińskim. W książce możemy zapoznać się z "Legendą o niespełnionej przysiędze".Jest też Stary Książ oraz "Legenda o starej lipie"

 Poniżej zdjęcia ruin Starego Książa.

 Nie ma niczego dziwnego w tym, że najwięcej zdjęć zamków i ruin pochodzi z Dolnego Śląska. Powiada się, że zamków jest tutaj tyle, ile nad Loarą. Szkoda tylko, że zniszczone, nadal czekają na gospodarza.
Zamki, ruiny i legendy

Autor:
wydawnictwo: Sonar Literackidata wydania: 7 grudnia 2012ISBN  978-83-63189-28-0liczba stron  148


Jeśli ktokolwiek chciałby dowiedzieć się więcej o wyprawie pana Rafała Gręźlikowskiego, to informacja, wraz numerem konta (gdyby ktoś chciał dołączyć do sponsorów wyprawy) jest TUTAJ
Recenzja bierze udział w wyzwaniach czytelniczych: