piątek, 23 maja 2014

Sprawy Perry'ego Masona


"Sprawa niedobudzonej żony" i

"Sprawa zielonookiej siostry" - 

Erle Stanley GardnerAch, spędzić popołudnie na ogromnym jachcie, popijać drinki, dać się ugościć kolacją, tańczyć – rozmarzyłam się. Czyż to nie cudna wizja?
Owszem, o ile jeden z gości nie ginie.
A goście, kim są? Otóż na jachcie spotkały się osoby zainteresowane kupnem oraz sprzedażą pewnej wyspy, dzierżawą pól naftowych, a także prawnicy, w tym rzecz jasna Perry Mason. Sprawy formalne dotyczące transakcji budzą wątpliwości i jest nadzieja na korzystne dla wszystkich stron negocjacje.
Gdy w nocy wszystkich elektryzuje wieść, że na pokładzie jachtu popełniono morderstwo, Perry Mason podejmuje się bronić oskarżonej o ten czyn kobiety. Niestety, wygląda na to, że tym razem zawiodła go intuicja. Cóż, wyprawa w interesach w piątek, na dodatek trzynastego, to chyba nie był najlepszy pomysł.

Nie zdradzę zakończenia książki, niemniej na sali sądowej Perry Mason także tym razem dostaje łupnia. Ach ta niedobudzona żona, wyrwana ze snu w środku nocy! Jakaż ona piękna w jedwabnej koszuli! Ale czy rzeczywiście niewinna?

Niezależnie jednak od sytuacji, Perry Mason ma klasę i nie miałabym nic przeciwko szefowi, który oznajmił by mi tak, jak on Delli Street: „Przejdź się do salonu kosmetycznego i zamów sobie masaż twarzy i co tam jeszcze robią, żeby kobieta poczuła się lepiej. Wlicz rachunek do wydatków służbowych. Zrób wszystko, na co masz ochotę.”[str. 105]Sprawa niedobudzonej żony

tłumaczenie: Łukasz Witczak
tytuł oryginału: The Case of the Half-Wakened Wife
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
data wydania: 2007
ISBN: 8373846743
liczba stron: 231Piękna, zielonooka Sylwia Atwood zwraca się do Perry Masona o pomoc. Jej rodzina, Bainowie, są szantażowani przez dawnego wspólnika ojca. Dla trójki rodzeństwa oznacza to bankructwo. 

Przedmiotem szantażu jest pewne nagranie na taśmie magnetofonowej obciążające ojca i niszczące reputację pozostałych członków rodziny.
Pośredniczenia między szantażystą a Bainami podejmuje się niejaki Brogan, znany z tego typu zadań, lecz nie dający się złapać na współuczestnictwie w oszustwach i wyłudzaniu pieniędzy.

Szybko okazuje się, że każdy z członków rodziny Bainów podejmuje się rozwiązać sprawę na własną rękę. 

Adwokatowi towarzyszy dzielnie Della Street, nieoceniona sekretarka i pomocnica.

Sprawa zielonookiej siostry

tłumaczenie: Anna Dwilewicz
tytuł oryginału: The Case of the Green-Eyed Sister
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
data wydania: 11 czerwca 2007
ISBN: 9788373846760
liczba stron: 192
Książki biorą udział w wyzwaniach:

 Z kolorem w tytule.