wtorek, 11 listopada 2014

Małgorzata idzie na wojnę, czyli gdzie diabeł nie może....

Jakimi kobietami były żony i matki mężczyzn, którzy ruszali na wojnę, sami z siebie, nawet, gdy nie było mobilizacji i walczyli o wolność? 
Nie mogły to być kobiety słabe, nieporadne i tchórzliwe. Nie tylko musiały same sobie radzić pod nieobecność mężów, ale i wychować synów w poczuciu patriotycznego obowiązku.
Mamy zatem Małgorzatę, pannę, na której istnienie natknęli się w starych dokumentach autorzy - dziennikarz Tomasz Natkaniec i prezydent Kielc, zapalony poszukiwacz historii, Wojciech Lubawski. Spomiędzy pożółkłych kart wyjrzała niezwykła dziewczyna, charakterna jak mało która, by na ich oczach dojrzeć i stać się kobietą.
Poznajemy bohaterkę jako pannę na wydaniu, mieszkającą w Krakowie i sprawiającą kłopoty ciotce, która ją wychowuje. Oj, ma dziewczyna niewyparzony język i pomysły z piekła rodem. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że w małżeństwie to ona będzie nosiła spodnie. 
Wiadomość, że narzeczony zaciągnął się do Legionów Piłsudskiego (okres I Wojny Światowej) zelektryzowała ją. Ruszyła śladem Januarego, żeby go ... zabić za tak niecne potraktowanie jej osoby.
Cóż może wiedzieć o świecie, a o wojnie w szczególności, tak młoda i niedoświadczona osóbka? Ano niewiele. A jak się doświadczenie zdobywa? Na własnej skórze. To cud istny, że Małgorzata tę eskapadę przeżyła i wyszła z niej cało, jedynie bardzo zmęczona. Czego dokonała, to się w głowie nie mieści, nawet jeśli powiemy sobie szczerze, że nie do końca świadomie. Wpadła pomiędzy tryby historii i sporo tam namieszała.
Autorzy poznali fakty z listów i dzienników, które prowadziła, skonfrontowali je z dokumentami pisanymi przez inne osoby i wyszło im, że nieprzewidywalna Małgorzata Szczerbińska faktycznie przeżyła to, co opisała. A nawet jeśli panowie nieco opowieść ubarwili, to chwała im za to, bo czyta się ją wprost wybornie! 

Fabuła fabułą, ale najmocniejszą stroną książki jest tło historyczne. Sączy się niezauważenie, z wdziękiem, nie nuży, zupełnie przy okazji dowiadujemy się, nawet wręcz widzimy przed oczami bywalców "Jamy Michalikowej" i właściciela, Apolinarego Michalika, jak przyciska rękę do serca w oczekiwaniu palpitacji, wieś polską ubogą i dworek szlachecki, a w nim przyjęcie, na które zaproszony został Henryk Sienkiewicz. Razem z Małgorzatą uczymy się historii i tego, że Polacy są podzieleni i mają bardzo różne polityczne poglądy i nie jest tak prosto określić, kto patriotą jest, a kto nie. Zaczynamy rozumieć, czym różni się Zabór Austriacki od Rosyjskiego i z czym na co dzień borykali się ich mieszkańcy. Poznajemy powstańców, którzy wrócili z Syberii. Wszystko to tworzy świat powieści tak niepostrzeżenie, że ani przez chwilę nie mamy wrażenia, że  ktoś nas edukuje, ale gdy zamykamy książkę jedno jest pewne. Wiemy o życiu w Polsce z tego okresu (około 1914 roku) dużo, dużo więcej, niż wiedzieliśmy. 

Humoru dopełnia Pierre Świeżawski, który w swojej żółtej kolasce przemyka przez strony książki i gdzie tylko się pojawi wprowadza mnóstwo zamieszania.
Polecam serdecznie tę książkę, ponieważ ma sporą dawkę doskonałego humoru i jeszcze większą historii, zaaplikowanej bezboleśnie.

Za książkę dziękuję Ejotkowi, bo wylosowałam ją w "Konkursie urodzinowym" na blogu Ejotkowe postrzeganie świata.

 Małgorzata idzie na wojnę
Autor:
wydawnictwo Znak
data wydania  17 marca 2014
ISBN  9788324029884
liczba stron  272
 
 
 
 
 
Wyzwania czytelnicze
 
Ejotkowe wyzwanie "pod hasłem"
 
Część 1 - nieszczęście (wojna)

POLACY NIE GĘSI III


Europa da się lubić

17 komentarzy:

 1. To ja już wiem, dlaczego ta ksiażka wrzeszczała: kup mnie! W propos Kielc, to miasto zawsze miało swietnych gospodarzy, w przeciwieństwie do mojego rodzinnego..Cudowne miadto, swietni ludzie;-) ...A po ksiażkę sięgnę:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! I uważaj na włosy, gdy dmuchnie wiatr historii :)

   Usuń
  2. No to kupiłam, i do fryzjera też się zapisałam;-)

   Usuń
  3. Uff....teraz jestem o Ciebie spokojna :) Możesz bezpiecznie czytać ;)

   Usuń
 2. "Uważaj na włosy"... dobre;) Nawet w snach nie przypuszczałam, że ta książka to taka perełka:) I oczywiście książkę wygrała odpowiednia osoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie się bawiłam i Ciebie zachęcam! :)

   Usuń
 3. Bardzo się cieszę, że takie książki powstają. Dają bowiem mnóstwo wiedzy o czasach, które dawno minęły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie! I to w przyjemny sposób! Bo jak sobie przypomnę podręczniki do historii....brrrrr.....

   Usuń
 4. Może się skuszę, bo to na pewno książka z tych, po które ja bardzo chętnie sięgam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to cieszę się, że Ci ją przedstawiłam :)

   Usuń
 5. Muszę koniecznie poszukać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyj do biblioteki, może już mają :)

   Usuń
 6. A obwoluta wcale nie zwiastuje tak dobrej lektury...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet zniechęca! Dlatego książka kilka miesięcy leżała odłogiem :)

   Usuń
 7. Z góry przepraszam za prywatę, ale na moim blogu właśnie opublikowałam filmik, nad którym pracowałam ponad miesiąc i realizacja którego zajęła mi ogromnie dużo czasu, dlatego będę bardzo wdzięczna jeżeli zajrzysz, a być może jeżeli oczywiście Ci się spodoba, to szepniesz o nim słówko znajomym . Jeszcze raz przepraszam :)
  Pozdrawiam,
  Esa:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wreszcie nadrabiam zaległości czytelnicze :) Cieszę się, że książka tak Ci się spodobała :) W Kielcach studiowałam i generalnie to wiem, że powiedzenie "wieje jak w kieleckim" ma sens. Zwłaszcza na dworcu autobusowym.
  Dzięki za reklamę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, ja słyszałam o tym wianiu również wersję mniej parlamentarną ;) Byłam w Kielcach chyba raz i akurat była ładna pogoda, więc nie potwierdzam i nie zaprzeczam :) Książka jest świetna! Cieszę się bardzo, że ją wylosowałam :)

   Usuń