sobota, 21 stycznia 2012

Saskia – czyli w co grają dorośli?Tytułowa Saskia to dziewczynka, której zaginięcie oraz odnalezienie otwiera i zamyka książkę. Pomiędzy tymi wydarzeniami dowiadujemy się bardzo dużo o dwóch rodzinach – niemieckiej, czyli o rodzicach dziewczynki i ich przyjaciołach, małżeństwie polskich imigrantów w Niemczech..
Autorka misternie buduje portrety psychologiczne obu rodzin, masek -  które noszą, tajemnic - które skrywają i prawdziwych uczuć - których nie chcą ujawniać. Patrzymy na wszystkie wydarzenia głównie oczami Agnieszki, która wraz z mężem Kornelem wyjechała z Polski „za chlebem”. A że pani Jolanta Rawska wie, o czym pisze świadczy fakt, że jest Polką mieszkającą od dwudziestu lat w Niemczech.
Książka ta szczególnie może zainteresować osoby, które mają blisko siebie ludzi lub same doświadczyły emigracji zarobkowej. Nie o szczegółach i faktach opowiada nam autorka, ale o wnętrzu człowieka, który musi przystosować się do obcego mu świata., znieść piętno bycia tym gorszym, znaleźć swoje miejsce w obcym kraju, a także odzyskać szacunek do samego siebie.
Jeśli ktokolwiek zadał sobie kiedyś pytanie – jak się żyje na emigracji, w tej książce znajdzie wiele odpowiedzi.
Życie przynosi bohaterom powieści rozliczne problemy, takie, jakie napotkać mogą na swojej drodze wszyscy ludzie, a także sprawy zupełnie nieoczekiwane.
Czy polskie małżeństwo wytrzyma próby, którym poddaje je życie?
Czy wytrzyma je przyjaźń pomiędzy polską i niemiecką rodziną?
I jaką rolę odgrywa w tym wszystkim mała dziewczynka Saskia?

Książka pani Jolanty Rawskiej, porusza jeszcze jeden ważny problem, związany z wyjazdami zarobkowymi – wykorzystywanie seksualne kobiet, które zostały oszukane, okłamane, że jadą do zwyczajnej pracy, a potem skrzywdzone. Książka nie opisuje z detalami całego wyrządzonego zła, chociaż i takie fragmenty tam się znajdują, ale skupia się na spustoszeniu, jakie ono czyni w umysłach ofiar. I znowu pojawia się motyw dziecka, a raczej dzieci, które zostają wciągnięte w wir ludzkiej niegodziwości.
W jaki sposób krzyżują się ścieżki tak odmiennych od siebie ludzi jak główni bohaterowie, spokojni mieszkańcy małego miasteczka w Niemczech i handlarze ludźmi? I jaką cenę przyjdzie zapłacić za obłudę, bierność oraz dążenie do wtopienia się w nowe społeczeństwo?
Zapraszam do wędrówki po ciemnych zakamarkach ludzkiej duszy.
Dawno nie czytałam książki tak wnikliwie pokazującej to, co jest ukryte pod maskami, które na co dzień nosimy. 

Jolanta Rawska, "Saskia", Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 2010

Książkę można kupić w księgarniach: