piątek, 16 grudnia 2011

Zapinając kolczyki dla MiłoszaKobieta zapina kolczyki dla mężczyzny, na przykład gdy idzie na spotkanie ze swoim Poetą. "Zapinając kolczyki" to także tytuł tomiku wierszy Barbary Gruszki-Zych. Tytuł wybrany przez Czesława Miłosza, który widział w autorce nie tylko dziennikarkę, poetkę, rozmówczynię, ale przede wszystkim kobietę. Podobnie jak telefoniczny rozmówca w wierszu autorki - "na odległość", skąd tytuł został zaczerpnięty: 

"(...) 
powiedział troszcząc się o moje wydatki 
za telefon 
poczułam że powinnam zmienić bluzkę 
zapiąć kolczyki 
nie wypada w domowym stroju 
rozmawiać z mężczyzną 
który na taką odległość zobaczył 
że jestem kobietą"* 

Z notatek, które sporządziła pani Barbara Gruszka-Zych po spotkaniach z Poetą, wyłania się Miłosz-człowiek, nie tylko noblista, intelektualista, niemal ikona. 

Jaki jest Miłosz-człowiek według autorki? 

To ciepły, serdeczny przyjaciel, który z uwagą pochyla się nad poezją młodej dziewczyny, wspiera ją, doradza. Przepiękna, klasyczna rola Mistrza i Ucznia. Nie znałam Miłosza od tej strony, bo i skąd? Nikt w ten sposób o Nim nie pisał. 

Przytoczone w książce fragmenty rozmów pokazują ogromną kulturę i klasę obojga rozmówców, a wspólna pasja - poezja z łatwością zasypuje ogromną odległość, jaka ich dzieli. Odległość ich wieku. Po raz kolejny spotykam się z opinią, że Miłosz, niezależnie od tego, co pokazywał kalendarz, miał młodą duszę. 

Podtytuł "Notatki z osobistych spotkań z Czesławem Miłoszem" początkowo zaniepokoiły mnie, bo w obecnych czasach tak łatwo łamiemy cudzą i własną prywatność, że staje się to niesmaczne. Na szczęście nie zawiodłam się. Pani Barbara Gruszka-Zych jest wielką przyjaciółką swojego Poety, uchyla rąbka tajemnicy wspólnych rozmów, przyznaje się do silnych emocji przed każdym spotkaniem, tak silnych, że niemal ucieka spod drzwi, ale pewne tematy i spostrzeżenia na zawsze pozostaną ich tajemnicą. 

Polecam tę piękną książkę nie tylko z uwagi na Rok Miłosza, ale przede wszystkim dlatego, że pięknym językiem opisuje pięknego wewnętrznie człowieka. --- 
* Barbara Gruszka-Zych, "Mój Poeta", wyd. Videograf II, str. 68.

Barbara Gruszka-Zych, "Mój Poeta: Notatki z osobistych spotkań z Czesławem Miłoszem"Videograf II, 2007